Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մարտի 3-ին կառավարության նիստից հետո բոլոր նախարարներին հանձնարարել է ավելի ակտիվ և վճռական հասարակությանը ներկայացնել կառավարական ծրագրերը, բացթողումները և դրանց վերացման քայլերը: Այդ նպատակով բաժանվել է 2011-ին ՀՀ կառավարության գործունեության միջոցառումների ծրագիր և առաջնահերթ խնդիրները: «Անհրաժեշտ է, որպեսզի դուք մանրամասն ներկայացնել դրանք հասարակությանը»,- ասել է նա:
Վարչապետի խոսքերով, կառավարությունը կիրառում է աշխատանքի մեթոդը, որը նախատեսում է բացթողումների բացահայտում և դրանց վերացման ուղիների որոնում: «Դա ճիշտ ուղի է, որի միջոցով մենք կարող ենք վայելել մեր քաղաքացիների վստահությունը»,- նշել է նա: Սակայն, նրա խոսքերով, աշխատանքի այդ մեթոդը «լուրջ անհարմարություններ» է պատճառում ընդդիմությանը, քանի որ բացթողումների բացահայտման համար անհրաժեշտ է որոշակի մտավոր վերլուծություն: «Պարզվում է, որ նման հնարավորություններ ընդդիմությունը չունի, որի արդյունքում նրանք կիրառում են հայտնի մեթոդը` սադրանքը: Մեզ վերագրվում են հայտարարություններ, որոնք մենք չենք կատարել»,- ասել է նա:
ՀՀ վարչապետը վառ օրինակ է բերել, որի համաձայն, վերջին երեք օրերի ընթացքում հայտարարություն է տարածվել այն մասին, որ իբր վարապետն ասում է, որ Հայաստանին պետք չեն տեղական արտադրողներ: «Դա թյուրիմացություն է և անհարգալից վերաբերմունք քաղաքացիների նկատմամբ, որոնք հետևել են իմ ելույթին մի շարք հեռուստաալիքներով և իրենց աչքերով տեսել են և լսել, թե ինչ է ասել վարչապետ: Հասկանալի է, որ սադրանքը քաղաքական պայքարի տեսակ է»,- հավելել է վարչապետը:

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян 3 марта после заседания правительства дал поручения всем министрам и руководителям ведомств более активно и решительно представлять общественности правительственные программы, выявленные упущения и шаги по их ликвидации. С этой целью была роздана программа мероприятий деятельности правительства РА на 2011 год и приоритетные задачи. «Есть необходимость, чтобы Вы подробно представили ее общественности», – сказал он.
По словам премьера, правительство страны взяло на вооружение метод работы, который подразумевает выявление упущений и поиск и путей для их ликвидации. «Это правильный путь, посредством которого мы сможем наслаждаться доверием наших граждан», – отметил он, добавив, что данный подход также указан в предвыборной политике главы государства Сержа Саргсяна. Однако по его словам, этот метод работы причиняет «серьезные неудобства» оппозиции, поскольку для выявления упущений, которые представляются общественности, необходим определенный интеллектуальный анализ. «Выясняется, что подобных возможностей у оппозиции нет, в результате они применяют очень известный метод – метод провокации. Нам приписываются заявления, которых мы не делали», – сказал он.
Тигран Саркисян привел яркий пример, согласно которому, в течение последних трех дней были распространены провокационные заявления относительно того, что премьер говорит, что Армении не нужны местные производители. «Это недоразумение и неуважительное отношение к нашим гражданам, которые сами следили за моим выступлением ряду местных телеканалов и сами видели своими глазами и слышали, что сказал премьер. Но оппозиция все равно создает провокационный шантаж. Понятно, что это вид политической борьбы. Мы очень спокойно должны относиться к таким действиям, которые преследую власти на протяжении веков, но мы должны делать свою работу наиболее эффективным способом, представляя нашу политику, наши упущения и то, какие шаги будут предприняты для исправления этих упущений», – добавил премьер.