Հայաստանի կառավարությունը մարտի 3-ին հաստատել է կանոնադրական կապիտալում պետության սեփականություն հանդիսացող բաժնեմաս ունեցող առևտրային կազմակերպությունների շահույթի բաշխման և պետության բաժնեմասից ստացվող շահութաբաժինների հաշվարկման և վճարման կարգը:
Այդ որոշմամբ կդադարեցվի ՀՀ պետբյուջե շահութաբաժինների գծով մուտքերի նվազեցման միտումը և ակնկալվող արդյունքը տարեկան կլինի մոտ 150 մլն դրամ։
Այս կապակցությամբ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է, որ պետությունը հետևողականորեն ուժեղացնում է պետական բաժնեմաս ունեցող ձեռնարկությունների կառավարելիությունը։ Այս որոշմամբ հստակեցվում է բաժնետոմսերի կառավարումը և շահույթի ստացումը։
Կառավարության ղեկավարը նշել է նաև, որ խնդիրը հաճախ է արծարծվում նաև ՀՀ Ազգային Ժողովում, որի պատգամավորները հետաքրքրվում են, թե պետությունն ինչ գործիքներով է կառավարում պետական սեփականությունը։ Վերահսկողության ուժեղացումից զատ կառավարությունը նաև խնդիր ունի պարզելու` արդյոք անհրաժեշտ է բաժնեմասեր ունենալ որոշ կազմակերպություններում, թե ավելի նպատակահարմար է օտարել դրանք:

3 Март 2011 - 11:08 AMT
Правительство Армении на заседании 3 марта установило порядок распределение прибыли имеющих долю в уставном капитале принадлежащих правительству коммерческих организаций, а также порядок учета и выплат дивидендов, полученных от госдоли.
Данное решение приведет к сокращению тенденции уменьшения поступлений в госбюджет по линии дивидендов, а ожидаемой результат по итогам года может составить 150 млн. драмов.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян подчеркнул, что правительство последовательно ужесточает управление организаций с госучастием. Данным решением устанавливается четкое управление акциями и получение прибыли.
Глава правительства также отметил, что вопрос того, посредством каких механизмов правительство управляет госимуществом, часто становится темой для обсуждения в парламенте Армении. По мнению Тиграна Саркисяна, помимо ужесточения контроля, у правительства так же есть задача, выяснить, насколько целесообразно иметь долю в той или иной организации, в противном случае будет поднят вопрос об их отчуждении.