4 Մարտ 2011 - 08:44 AMT
«Առէկսիմբանկ` Գազպրոմբանկի խումբն» առաջարկում է Ռուսաստանի հետ դրամական փոխանցումների հեշտացված համակարգ
Ռուսական «Գազպրոմբանկը» և Հայաստանում նրա դուստր ընկերություն «Առէկսիմբանկ` Գազպրոմբանկի խումբը» սկսել են Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև դրամական փոխանցումներ իրականացնել առանց հաշվի բացելու MasterCard համակարգի միջազգային պլաստիկ քարտերի միջոցով:
Փոխանցումներն առայժմ իրականանում են միայն ռուսական ռուբլով: Հայաստանի տարածքում փոխանցումները տրվում են դրամով: Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև բանկի ֆիզիկական անձանց փոխանցումների ընդհանուր ծավալը 2010-ին կազմել է 6.298 մլրդ դրամ, իսկ իրականավցող փոխանցումների քանակը` 26 188: Ակնկալվում է, որ նոր ծառայության ներմուծմամբ 2011-ին Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև փոխացումների ծավալները կավելանան 5-10 տոկոսով:

Российский «Газпромбанк» и его дочерняя структура в Армении «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» начали осуществлять денежные переводы между Россией и Арменией без открытия счета посредством своих международных пластиковых карт системы MasterCard.
Как отмечается в сообщении пресс-службы банка, преимущества нового вида переводов состоит в том, что клиент может в любое время суток посредством банкоматов «Газпромбанка» в России и «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» в Армении быстро и надежно перевести или получить денежные средства, не посещая банк.
Переводы осуществляются пока только в российских рублях. На территории Армении переводы выдаются в драмах. Общий объем переводов физических лиц банка между Россией и Арменией в 2010 году составил 6.298 млрд. драмов, а количество осуществленных переводов – 26 188. Ожидается, что с внедрением новой услуги в 2011 году рост объемов переводов между Россией и Арменией увеличится на 5-10%.