Մտահոգված գնաճի բարձրացումով՝ Հայաստանի կառավարությունը մտադիր է հանդես գալ նոր օրենսդրական նախաձեռնություններով, որոնք կոչված են զսպել գնաճը: Նախատեսվում է ավելացնել հակամենաշնորհային մարմնի լիազորությունները, ինչը թույլ կտա ավելի արդյունավետ պայքարել անբարեխիղճ ձեռնարկատերերի հետ, որոնք, օգտվելով օբյեկտիվ կամ սուբյեկտիվ հանգամանքներից, փորձում են անհիմն բարձրացնել գները: ԱԺ առաջիկա քառօրյայի ընթացքում կառավարությունը հանդես կգա օրենսդրական նախաձեռնությամբ, որով առաջարկվում է առաջին անհրաժեշտության ապրանքների գնաճի ավելի քան 30 տոկոսի դեպքում կառավարությանն իրավունք տալ որոշել այդ ապրանքների գները 90 օրվա ընթացքում:
2011 թ. մարտի 4-ի նիստում Հայաստանի Կենտրոնական բանկի խորհուրդը որոշեց բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.5 տոկոսային կետով` սահմանելով այն 8.25%:
Խորհուրդը մտահոգված է գնաճային միջավայրի ընդլայնմամբ, ինչի շարունակականությունը պայմանավորված է պարենային և հումքային ապրանքների միջազգային շուկաներում վերջին ամիսների զարգացումներով, 2010 թ. գյուղատնտեսական ապրանքների առաջարկի կրճատման հետևանքով դեռևս պահպանվող բարձր գներով, վերջիններիս երկրորդային ազդեցությունների ուժգնացման և գնաճային սպասումների ավելացման երևույթներով:
Միաժամանակ, խորհուրդը գտնում է, որ տնտեսության զարգացման ներկա և կանխատեսվող միտումները առաջիկա ժամանակահատվածում համախառն պահանջարկի վերականգնման առումով չափավոր գնաճային ճնշումներ են ձևավորելու: Խորհուրդն ամփոփեց, որ ըստ էության, իրականանում են 2011 թ. առաջին եռամսյակի Դրամավարկային քաղաքականության ծրագրում նախանշված ռիսկերը և ծրագրի կանխատեսումները, և, հավատարիմ մնալով փետրվարին արված հայտարարությանը, որոշեց շարունակել դրամավարկային պայմանների խստացումը:
Խորհուրդը գտնում է, որ դրամավարկային պայմանների աստիճանական խստացումը, պարտադիր պահուստավորման մեխանիզմում կատարված փոփոխությունները, պետական այլ կառույցների աջակցությունը հակագնաճային միջոցառումների իրականացման գործընթացում իրական նախադրյալներ կստեղծեն գնաճը 2011 թ. երկրորդ կեսից նպատակային միջակայք վերադարձնելու համար:
Տարվա երկրորդ կեսը կարող է նշանավորվել գնաճի սպասումների փոփոխությամբ դեպի դրական կողմ: «Առաջին կիսամյակում վարկային միջոցների հետաձգված պահանջարկը կարող է տեղափոխվել տարվա երկրորդ կես, որի պատճառով հնարավոր է կտրուկ ցատկ»,- ասել է «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը և հավելել, որ վարկավորման տեմպերի աճին երկրորդ կիսամյակում կարող են խանգարել արտաքին գործոնները՝ իրավիճակն արաբական երկրներում, նավթի գների բարձրացումը և այդ ֆոնի վրա ԱՄՆ տնտեսության անկումը, ինչպես նաև ներքին գործոնները, այդ թվում՝ անբարենպաստ բնակլիմայական պայմանները: Միաժամանակ, բանկիրը նշել է, որ ՀՀ ԿԲ ունեցած ազգեցության գործիքներն այդքան արդյունավետ չեն, քանի որ ուղղակի ազդեցություն չեն ունենում Հայաստանի ֆինանսական շուկայի վրա:
Այսպիսով, ծանրաբեռնվածությունը հիմա ընկնում է հիմնականում կառավարության վրա ներդրումային և բիզնես միջավայրի բարելավման, մրցակցային դաշտի ձևավորման, բիզնեսի պաշտպանության, հարկային և մաքսային օրենսդրոթւայն բարելավման առումով: Այս ամենը հանգեցնում է սոցիալական խնդիրների և աղքատության ավելացման, ուստի տեղական արտադրության զարգացումը և խթանումը պետք է դառնա սոցիալական խնդիրների լուծման հիմնական միջոցը: Հայրենական արտադրողներին աջակցելու համար կառավարությունը կարող է նրանց տրամադրել արտոնյալ վարկեր, հարկադրման և ներկրման ժամանակավոր ռեժիմներ, ինչպես նաև շարունակել իր ջանքերն այլ երկրների հետ մաքսային ռեժիմների բարելավման ուղղությամբ, ինչը կհեշտացնի հայկական ապրանքների մուտքն արտասահմանյան շուկաներ:
Ինչպես հավաստիացնում են փորձագետները, Հայաստանում աղքատության մակարդակի նվազեցման խնդիրը գտնվում է ՀՀ կառավարության ուշադրության կենտրոնում: Առաջիկայում կառավարությունը կներկայացնի Կայուն տնտեսական զարգացման ծրագիրը, որը ներառում է նաև աղքատության կրճատում: Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը հիշեցրել է, որ աղքատության դեմ պայքարելու համար նախատեսված են նաև 2011-ի պետբյուջեից 44 մլրդ դրամի չափով բյուջետային հատկացումներ:

Мировые цены на зерно резко возросли вместе с экспортными ценами на основные виды зерновых, этот рост составил не менее 70% по сравнению с февралем прошлого года. Внезапный рост цен на нефть может еще больше усугубить и без того опасную ситуацию на продовольственных рынках. Это приведет к еще большей нестабильности ценового прогноза в то время, считаю в ФАО.
Озадаченное повышением инфляции, правительство Армении намерено выступить с новыми законодательными инициативами, призванные обуздать инфляцию и неоправданный рост цен. Планируется увеличить полномочия антимонопольного органа, что позволит ему эффективнее бороться с недобросовестными предпринимателями, которые, пользуясь объективными или необъективными обстоятельствами, попытаются неоправданно поднять цены. На ближайшей четырехдневке парламента правительство Армении выступит с законодательной инициативой, которой предлагается в случае роста цен на товар первой необходимости больше, чем на 30 %, наделить правительство правом самому определить цену на него в течение 90 дней.
Конечно многие депутаты с сомнением отнесся к этим инициативам и считают, что самой большой проблемой Армении является олигархическая структура ее экономики.
В свою очередь Совет Центрального банка Армении накануне решил повысить ставку рефинансирования на 0.5 процентных пункта, установив ее на уровне 8,25%.Совет озадачен расширением инфляционной среды, что обусловлено развитиями на мировых рынках продовольствия и сырья за последние месяцы, а также сохранением высоких цен в результате сокращения предложения сельхозпродукции 2010 года. В то же время в ЦБ РА считают, что поэтапное ужесточение денежно-кредитной политики, изменения, внесенные в механизм обязательного резервирования, содействие других госструктур в деле реализации антикризисных мероприятий создают реальные предпосылки для того, чтобы во втором полугодии 2011 года показатель инфляции вернуть в целевой коридор.
Таким образом, поскольку инфляционные ожидания на первое полугодие в Армении серьезные, в связи с чем, идет ужесточение денежно-кредитной политики. Соответственно, остановился спад процентных ставок в целом на рынке. Некоторые банки уже их повышают. С учетом инфляционных ожиданий, ужесточения денежно-кредитной политики и начавшегося роста банковских процентных ставок в Армении в первом полугодии ожидается также снижение темпов роста кредитования. Вторая половина года, может ознаменоваться изменением инфляционных ожиданий в положительную сторону. «Отложенный спрос на кредитные ресурсы в первом полугодии может перенестись на вторую половину года, в силу чего возможен резкий скачок», – отметил директор по линии развития ЗАО «Америабанк» Тигран Джрбашян. В этом контексте он сказал, что помешать росту темпов кредитования во втором полугодии могут как внешние факторы – ситуация в арабских странах, повышение цен на нефть и на этом фоне спад экономики США, так и внутренние факторы, в том числе и неблагоприятные природно-климатические условия. Одновременно банкир отметил, что имеющийся у Центрального банка Армении инструментарий воздействия не настолько эффективен, поскольку не оказывает прямого воздействия на финансовый рынок Армении из-за того, что он недостаточно развит в отличает от других стран, где это воздействие носит непосредственный характер.
Нагрузка сейчас ложится в основном на правительство в плане улучшения инвестиционной и бизнес среды, формирования конкурентного поля, защиты бизнеса, улучшения налогового и таможенного законодательства. Все этого приводит к социальным проблемам и увеличению бедности, поэтому развитие и стимулирование местного производства должно стать основным средством решения социальных проблем. Увеличение производства приведет к увеличению поступлений в бюджет, что поможет правительству решить существующие социальные проблемы. А для содействия отечественным производителям правительство может выделить им льготные кредиты, временные режимы налогообложения и импорта, а также продолжить свои усилия по улучшению таможенных режимов с другими странами, что облегчит вход армянских товаров на зарубежные рынки. В этом контексте министр экономики страны подчеркнул, что для поддержки отечественных производителей нужно повышать требования к качеству импортируемого в Армению товара, а не вводить протекционистские таможенные тарифы. По мнению Тиграна Давтяна, это создаст возможность для армянского производителя конкурировать с некачественным, но дешевым импортом.
Как заверяют власти, проблема снижения уровня бедности в Армении находится в центре внимания правительства РА. В ближайшее время правительство представит Программу стабильного экономического развития, которая включает также сокращение бедности. Министр экономики напомнил, что для борьбы с бедностью предусмотрены также серьезные бюджетные выделения в размере 44 млрд. драмов из госбюджета 2011 года.