7 Մարտ 2011 - 07:45 AMT
Զբոսաշրջության զարգացման համաշխարհային վարկանիշում Հայաստանը զբաղեցնում է 90-րդ տեղը 139 երկրների շարքում
Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը մարտի 7-ին հրապարակել է «Ճամփորդություն եւ զբոսաշրջություն. մրցունակություն 2011» զեկույցը։
Զեկույցում ներկայացված 139 երկրների շարքում Հայաստանը 90-րդ տեղում է, նախորդ` 2009 թվականի զեկույցի համեմատ արձանագրելով 1 աստիճանի առաջընթաց:
Հայաստանի հարեւանները հիմնականում ավելի առաջատար դիրքերում են. Վրաստանը 73-րդ տեղում է, Ադրբեջանը 83, Թուրքիան` 50-րդ, Իրանը` 114 տեղում է:
Եվրոպական 42 երկրների շարքում Հայաստանը 40-րդն է։ Զեկույցում բերված ցուցակներից եվրոպական ընդամենը երկու երկիր Հայաստանից ավելի վատ ցուցանիշ ունեն` Բոսնիա եւ Հերցեգովինան ու Մոլդովան:
Զեկույցում ներկայացված ցանկում առաջին տեղերում են Շվեյցարիան, Գերմանիան, Ֆրանսիան, Ավստրիան, Շվեդիան, Միացյալ Նահանգները, Մեծ Բրիտանիան, Իսպանիան, Կանադան եւ Սինգապուրը:
Յուրաքանչյուր երկրի ինդեքսը կազմվում է համադրելով մի շարք պայմաններ, այդ թվում` տվյալ երկրի օրենսդրությունը, շրջակա միջավայրի կայունությունը, ապահովությունը, առողջության ու հիգիենայի պահպանումը, ճամփորդության ու զբոսաշրջության առաջնահերթությունը, ավիացիոն ու ցամաքային տրանսպորտի ենթակառույցները, գները, բնությունը, մարդկային, մշակութային հարստությունը:
Զեկույցում նշվում է, որ միջազգային տնտեսական ճգնաժամի դժվարին շրջանից հետո զբոսաշրջության ոլորտը դանդաղորեն վերականգնվում է, 2010 թվականին ոլորտում արձանագրվել է 5-ից 6 տոկոսի աճ։
Ըստ պաշտոնական տվյալների, ճգնաժամային 2009թ., երբ Հայաստանի տնտեսության մեջ անկում գրանցվեց, աճը զբոսաշրջության ոլորտում կազմեց 4 տոկոս: Ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության, 2010թ. Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների քանակն ավելացել է 18,9 տոկոսով՝ 2009թ. համեմատ: Զբոսաշրջիկների ընթհանուր թիվը կազմել է 683 979 մարդ՝ 2009թ. 575 281-ի դիմաց: Իշխանությունները հավաստիացնում են, որ ոլորտի աճը կշարունակվի նաև 2011թ., ավելին, խնդիր է դրված՝ երկիր այցելած զբոսաշրջիկների քանակը 5 տարում հասցնել 3 միլիոնի:

7 Март 2011 - 07:45 AMT
Всемирный экономический форум опубликовал доклад «Путешествия и туризм: конкурентоспособность 2011» (TTCI), в котором, поднявшись на одну позицию, Армения заняла 90-е место среди 139 стран мира.
Среди 42 европейских стран Армения занимает 40-е место, опережая лишь Боснию и Герцеговину, а также Молдову. В то же время соседи Армении в основном занимают более высокие позиции: Грузия – 73-е место, Азербайджан – 83-е, Турция – 50-е, Иран – 114-е.
В десятку лидеров представленного в докладе списка входят Швейцария, Германия, Франция, Австрия, Швеция, Соединенные Штаты, Великобритания, Испания, Канада и Сингапур.
Индекс каждой страны составляется путем сравнения ряда условий, в том числе законодательства, устойчивости и защиты окружающей среды, защиты здоровья и соблюдения норм гигиены, приоритетов путешествия и туризма, инфраструктуры авиационного и наземного транспорта, цен, природы, человеческих и культурных богатств.
В докладе отмечается, что после трудного периода глобального экономического кризиса сфера туризма медленно восстанавливается: в 2010 году в сфере зафиксирован 5-6% рост.
Согласно официальным данным, в кризисный 2009 года, когда в экономике Армении был зафиксирован экономический спад, рост в сфере туризма составил 4% в то время, как во всем мире сфера туризма переживала спад. Согласно данным Национальной статистической службы Армении число туристов, посетивших республику в 2010 году, увеличилось на 18,9% по сравнению с показателем 2009 года. Общее число туристов, побывавших в стране за год, достигло 683 979 человек, против 575 281 человек 2009 года. Власти страны заверяют, что рост сферы продолжится и в 2011 году, тем более, что поставлена задача – довести число посещающих страну туристов до 3 млн. человек за пять лет.