«Սոչիում նախագահների հայտարարությունը ղարաբաղյան հակամարտության հարցերով ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագների համախմբված ճնշման արդյունք է: Ընդ որում, ԱՄՆ և Ֆրանսիայի կողմից Ռուսաստանին տրվել է քարտ բլանշ»,- Երևանում լրագրողներին հայտարարել է Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Նրա խոսքերով, դիպուկահարներին շփման գծից հեռացնելը մոտ ժամանակները հազիվ թե հնարավոր լինի, բայց խնդիրը լուծելու մտադրություն կա:
«Ադրբեջանը շանտաժի քաղաքական պահանջ ունի և այն, ինչ տեղի է ունենում սահմանին` այդ պահանջի մաս է: Ինչ վերաբերում է ղարաբաղյան հակամարտության լուծման ժամկետներին, ապա զարգացման տրամաբանությունը ցույց է տալիս, որ դրանք դեռ շատ հեռու են: Հայաստանին ձեռնտու չեն Ադրբեջանի զիջումները և ընդհակառակը»,- ասել է հայ քաղաքագետը:
Միաժամանակ, Իսկանդարյանը նշել է, որ գազի գինը և Սոչիի հայտարարությունը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության տարրեր են, այլ ոչ թե ներքին: «Ռուսաստանն աշխատում է այն իշխանությունների հետ, որոնք տվյալ պահին ներկայացնում են Հայաստանը»,- ասել է նա:

«Заявление президентов в Сочи – результат консолидированного давления стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта. При этом России со стороны США и Франции был дан карт-бланш», – заявил журналистам в Ереване директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян. По его словам, отвод снайперов с линии соприкосновения огня вряд ли возможен в ближайшее время, но намерение решить эту проблему есть.
«У Азербайджана есть политическая потребность в шантаже и то, что происходит на границе – часть этой потребности. Что касается сроков решения карабахского конфликта, то логика развития показывает, что они еще очень далеко. Армению не устраивают уступки Азербайджана и наоборот», – сказал армянский политолог.
Вместе с тем Искандарян отметил, что цена на газ и заявление в Сочи – это элементы внешней политики Армении, а не внутренней. «Россия работает с теми властями, которые представляют на данный момент Армению», – подчеркнул он.