Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության հիմնական խնդիրն այնպիսի միջավայրի ստեղծումն է, որը թույլ կտա երկրում հիմնավորապես ներմուծել կարևորագույն ոլորտներից մկեը`էներգաարդյունավետության ոլորտը: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Լևոն Վարդանյանը` ելույթ ունենալով մարտի 10-ին Երևանում բացված Էներգաարդյունավետություն-Էքսպո 2011 ցուցահանդեսի ժամանակ: Նրա խոսքերով, Հայաստանի էներգաարդյունավետության ոլորտում ակտիվ փոխազդեցություն է հաստատվում արտադրողների և սպառողների միջև, քանի որ այդ ոլորտը թափանցում է յուրաքանչյուր մարդու կենսագործունեության ոլորտ, տնտեսության բոլոր ճյուղեր: Դրա հետ կապված` նա կոչ է արել Հայաստանի բոլոր գերատեսչություններին միանալ երկրում էներգաարդյունավետության ներմուծման գործընթացին և պատշաճ աջակցություն ցուցաբերել:
Լևոն Վարդանյանն ընդգծել է, որ ոլորտը պետության կողմից հսկայական աջակցության կարիք ունի, սակայն Հայաստանի բյուջետային միջոցները դեռ թույլ չեն տալիս լուծել այդ հարցերը: Նա համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանը որոշակի արդյունքների կհասնի նվիրյալների աշխատանքի շնորհիվ:
Մարտի 10-ին Երևանում բացվել է Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի կողմից (IFC) կազմակերպված «Էներգաարդյունավետություն Էքսպո 2011» ցուցահանդեսը «Էքսպոմեդիա» ցուցահանդեսային կենտրոնի հետ համատեղ և Ավստրիայի ֆինանսների նախարարության ու Հայաստանի էներգետիկայի նախարարության աջակցությամբ:

Основной задачей Министерства энергетики и природных ресурсов Армении является создание такой среды, которая позволит основательно внедрить одну из важнейших сфер – сферу энергосбережения в республике. Об этом заявил заместитель министра энергетики и природных ресурсов Армении Левон Варданян, выступая на открывшейся 10 марта в Ереване выставке «Энергоэффективность – Экспо 2011». По его словам, в сфере энергосбережения Армении налаживается активное взаимодействие между производителями и потребителями, поскольку эта сфера проникает в жизнедеятельность каждого человека, все отрасли экономики. В связи с этим он призвал все госведомства Армении подключиться к процессу внедрения энергосбережения в стране и оказывать должное содействие.
В связи с этим Левон Варданян подчеркнул, что сфера нуждается в огромной поддержке со стороны государства, однако пока бюджетные средства Армении пока не позволяют решать эти вопросы. При этом он выразил уверенность, что энтузиасты, взявшиеся за это дело, продолжат работу в этом направлении и «мы достигнем определенных результатов».
Выставка «Энергоэффективность – Экспо 2011», организатором которой является Международная финансовая корпорация (IFC) – член Группы Всемирного банка, совместно с выставочным центром «Экспомедиа» при поддержке министерства финансов Австрии и Министерства энергетики Армении продлится до 12 марта. На ней представлены продукты и услуг, как местных производителей, так и зарубежных. В выставке принимают участие банки и кредитные организации, которые планируют разработать инструменты по финансированию энергоэффективности, а также местные и международные эксперты.