10 Մարտ 2011 - 12:18 AMT
2010թ.-ի արդյունքներով «Յունիբանկ» ՓԲԸ-ն արձանագրել է գործունեության հիմնական ցուցանիշների նշանակալի աճ և մեծացրել է շուկայի իր մասնաբաժինը գործունեության առանցքային ուղղություններում: Մանրածախ բիզնեսի զարգացմանն ուղղված ռազմավարության շրջանակներում, 2010թ.-ին Բանկի գերակա ուղղություններից դարձան քարտային և սպառողական վարկավորումը, ինչպես նաև փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորումը: Այդ ուղղությունների հաջող զարգացման շնորհիվ «Յունիբանկ»-ի ակտիվները տարվա արդյունքներով կազմեցին 115,3 մլրդ դրամ, ինչը ՀՀ բանկային համակարգի համախառն ակտիվների 7,3 տոկոսն է: 2010թ.-ին «Յունիբանկ»-ը 11,4 տոկոսով մեծացրեց վարկային պորտֆելի ծավալը` այն հասցնելով 75,5 մլրդ դրամի: «Յունիբանկ»-ի վարկային ներդրումների մեծ մասը` 48,7 մլրդ դրամը, կազմել են տնտեսությանը տրամադրված վարկերը: Այս ցուցանիշի աճը տարվա ընթացքում կազմել է ավելի քան 20 տոկոս: «Յունիբանկ»-ի վարկային ներդրումների 35,5 տոկոսը /26,7 մլրդ դրամը/ կազմել են ֆիզիկական անձանց տրամադրված վարկերը: Ֆիզիկական անձանց և տնտեսությանը տրամադրված վարկերի գծով «Յունիբանկ»-ը ՀՀ բանկային համակարգում զբաղեցնում է, համապատասխանաբար, երրորդ և հինգերորդ տեղերը: Հատկանշական է, որ 2010թ.-ին Բանկը առաջատար դիրք զբաղեցրեց սպառողական վարկավորման շուկայում: Այս ուղղությամբ կատարված վարկային ներդրումները կազմեցին 24 մլրդ դրամ, ինչը բանկային համակարգի լավագույն ցուցանիշն է: Տարվա ընթացքում հիփոթեքային վարկերի ծավալը կազմեց 10,2 մլրդ դրամ, ապահովելով Բանկի համար երկրորդ տեղը շուկայում: Արդյունաբերության վարկավորման ծավալով ՙՅունիբանկ՚-ը 23,8 մլրդ դրամ ցուցանիշով զբաղեցրել է երրորդ տեղը:
2010թ.-ին «Յունիբանկ»-ն առանձնակի ուշադրություն է դարձրել ռիսկ մենեջմենթի զարգացմանը: Շնորհիվ նոր, պահանաջարկ վայելող վարկատեսակների մշակման և ներդման, վարկավորման գործընթացի պարզեցման, հաճախորդների ֆինանսական վիճակի անաչառ գնահատման և արդյունավետ վերահսկողության, Բանկին հաջողվեց ապահովել ակտիվների բարձր որակ: Ըստ վարկային ներդրումների որակի ցուցանիշի, որը բնութագրում է Բանկի պորտֆելում առկա ժամկետանց վարկերի տեսակարար կշիռը, «Յունիբանկ»-ը 2010թ.-ին 0,01 տոկոս ցուցանիշով /իդեալական նշանակությունը 0 տոկոս/ զբաղեցրել է երկրորդ տեղը, իսկ սեփական միջոցների օգտագործման արդյունավետության ցուցանիշով, ինչպես և նախորդ տարի` առաջին տեղը:
«Յունիբան»-ի կողմից թողարկված քարտերի քանակը 2010թ.-ին կազմել է 66 000` աճելով 66 տոկոսով: Միջազգային քարտերի քանակով ԱրՔա համակարգի անդամ-բանկերի միջև «Յունբանկ»-ը զբաղեցրել է առաջատարի դիրքը: Մինչև տարեվերջ Բանկը նախատեսում է թողարկված քարտերի քանակը հասցնել 200 հազարի:
2010թ.-ի արդյունքներով «Յունիբանկ» -ն արձանագրել է չբաշխված շահույթի ամենաբարձր տարեկան աճը: Բանկի չբաշխված շահույթը աճել է 10 անգամ և կազմել 1,6 մլրդ դրամ, հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը:

10 Март 2011 - 12:18 AMT
По итогам 2010 года ЗАО “Юнибанк” продемонстрировало рост основных показателей деятельности и увеличило рыночную долю по ключевым направлениям работы. Величина активов “Юнибанка” достигла 115,3 млрд драмов, что составляет свыше 7,3% от суммарных активов банковской системы Армении.
В 2010 году “Юнибанк” значительно нарастил объем кредитного портфеля – за год портфель банка вырос на 11,4%, достигнув 75,5 млрд драмов. Большая часть кредитных вложений “Юнибанка” – 48,7 млрд драмов составили кредиты в экономику. Рост данного показателя за год составил свыше 20%. Как отмечается в сообщении пресс-службы банка, 35,5% (26,7 млрд драмов) от кредитных вложений “Юнибанка” пришлись на кредитование физических лиц. По объему кредитов физическим лицам и в экономику “Юнибанк” среди банков РА занимает, соответственно, третье и пятое места. «В 2010 году банк вышел в лидеры по объему потребительского кредитования», – говорится в сообщении. Кредитные вложения в этом направлении составили около 24 млрд драмов, что является лучшим показателем в банковской системе. Ипотечные кредиты за год составили 10,2 млрд драмов, обеспечив банку вторую позицию на рынке. По кредитованию промышленности “Юнибанк” занял третье место с показателем 23,8 млрд драмов. В течение 2010 года “Юнибанк” уделил особое внимание развитию риск-менеджмента. По коэффициенту качества кредитных вложений, которое характеризует удельный вес просроченных кредитов в портфеле банка, “Юнибанк” по итогам года занял вторую позицию с показателем 0,01%. По коэффициенту эффективности использования собственных средств банк лидирует, как и в предыдущем 2009 году.
Количество выпущенных “Юнибанком” карт за 2010 год увеличилось на 66%, достигнув 66 000. По количеству международных карт “Юнибанк” среди банков-членов платежной системы Арка занял лидирующую позицию. До конца текущего года банк планирует выйти на уровень 200 тыс. карт.
По итогам 2010 года, “Юнибанк” зарегистрировал наибольший годовой рост нераспределенной прибыли в банковской системе РА. Нераспределенная прибыль Банка возросла в 10 раз, составив 1,6 млрд драмов.