Հայաստանում կան խնդիրներ, որոնք գոյություն են ունեցել ճգնաժամից առաջ, ծագել են դրա ընթացքում և առկա են հետճգնաժամային շրջանում, կարծում է Հայաստանում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) մշտական ներկայացուցիչ Գիերմո Տոլոսան:
Չնայած նրան, որ Հայաստանը հեռու է ընկած համաշխարհային շուկաներից, չունի հարուստ բնական պաշարներ, այնուամենայնիվ, նա այլ ռազմավարական պաշարներ և չօգտագործվող պոտենցիալ ունի` սփյուռքը: «Հայաստանը պետք է կապիտալիզացիայի ենթարկի սփյուռքի ակտիվները և օգտագործի դրանք երկրի զարգացման օգտին: Դա կարևոր գործոն է, որը միացնում է արևելքն արևմուտքի հետ»,- մարտի 11-ին Երևանում ընթացող կլոր սեղանի ընթացքում ասել է Տոլոսան: Դրա հետ կապված` նա նշել է, որ սփյուռքի ներկայացուցիչների շարքում կան պրոֆեսիոնալներ, որոնք կարող են մակրոմակարդակում կանխատեսումներ կատարել:
«Հայաստանի տնտեսությունը. հայացք դրսից» թեմայով կլոր սեղանին մասնակցում են արտասահմանյան փորձագետներ, միջազգային ֆինանսական կառույցների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև տեղի ձեռնարկատերեր:
Իր հերթին, Մերիլենդի համալսարանի պորֆեսոր Մարի Էնը հավելել է, որ Հայաստանում ներդրումներ կատարելու սփյուռքի ցանկությունը մեծ է, սակայն այլ արտասահմանյան ներդրողների նման նրանք բախվում են գործարար միջավայրի անկանխատեսելիության հետ: «Դա կապված է Հայաստանում գործող կառավարման անարդյունավետ համակարգի հետ»,- ասել է նա:

В Армении есть проблемы, которые существовали до кризиса, возникли в течение и есть в посткризисный период, считает постоянный представитель Международного валютного фонда в Армении Гиермо Толоса.
Не смотря на то, что Армения расположена далеко от мировых рынков, таких как США, Китай и еврозона, не имеет богатых природных ресурсов, тем не менее, у нее есть другие стратегические ресурсы и неиспользованный потенциал – Диаспора. «Армения должна капитализировать активы диаспоры и использовать их во благо развития страны. Это важный фактор, который соединяет восток с западом», – подчеркнул он 11 марта, выступая в ходе круглого стола, проходящего в Ереване по инициативе центра «Альтернатива». В связи с Гиермо Толоса отметил, что среди представителей Диаспоры есть профессионалы, которые могут делать прогнозы на макроуровне.
В круглом столе на тему «Экономика Армении: взгляд извне» принимают участие иностранные эксперты, представители международных финансовых структур, а также местные предприниматели.
В свою очередь профессор Университета Мериленд Мари Эн Спилман добавила, что желание Диаспоры инвестировать в Армении велико, однако, как и другие иностранные инвесторы, она сталкивается с непредсказуемостью бизнес-среды. «Это связано с действующей в Армении неэффективной системой управления», – подчеркнула она.