11 Մարտ 2011 - 13:43 AMT
Հայաստանում կանայք զբաղեցնում են ղեկավար պաշտոնների 23%: Ինչպես նշվում է Grand Thornton աուդիտորախորհրդատվական ընկերության` Կանանց միջազգային օրվա նախօրեին 39 երկրներում անցկացված հետազոտության հիման վրա միջազգային գործարար զեկույցում, 2010 թվականին այդ ցուցանիշը կազմում էր 29%:
Զեկույցի համաձայն, ներկայումս ամբողջ աշխարհում կանայք զբաղեցնում են ղեկավար պաշտոնների 20%, ինչը 24%-ով պակաս է 2009 թվականի տվյալներից:
Ղեկավար պաշտոններում կանանց թվի վերաբերյալ կազմված աղյուսակը գլխավորում է Թայլանդը` 45%, որին հետևում են Վրաստանը (40%), Ռուսաստանը (36%), Հոնկոնգը և Ֆիլիպինները (երկուսն էլ 35%): Ամենաստորին դիրքերում են Հնդկաստանը, Միացյալ Արաբական Էմիրություններն ու Ճապոնիան, որտեղ կանայք զբաղեցնում են ավելի պակաս, քան ղեկավար պաշտոնների 10%-ը: ֆրանսիայում այս ցուցանիշն անցյալ տարվա ընթացքում աճել է 3 կետով և հասել 21%-ի:
Հարցման համաձայն, աշխարհի բոլոր երկրների տվյալներով կին ղեկավարներ ունեցող ընկերությունների 22%-ում նրանք զբաղեցնում են ֆինանսական պաշտոններ (օրինակ՝ ֆինանսական տնօրենի): Հաջորդ ամենից շատ հանդիպող պաշտոններն են Մարդկային ռեսուրսների ղեկավարը (20%), Մարկետինգի պատասխանատուն և Վաճառքի գծով տնօրենը (երկուսն էլ 9%): Հարցմանը մասնակից ղեկավար պաշտոններում կին աշխատակից ունեցող բոլոր ընկերությունների միայն 8%-ն ունի կին Գլխավոր տնօրեն:

11 Март 2011 - 13:43 AMT
Как отмечается в докладе аудиторско-консультационной компании Grant Thornton на основании исследования, проведенного в 39 странах накануне Международного женского дня, в 2010 году это показатель составлял 29%.
Согласно докладу, сегодня во всем мире женщины занимают 20% руководящих должностей, что на 24% меньше показателей 2009 года.
На первом месте по этому показателю Таиланд, где женщины занимают 45 % руководящих должностей, на втором – Грузия (40 %), на третьем – Россия (36 %), затем Филиппины (35%). Во Франции показатель участия женщин в руководстве предприятий вырос за минувший год на 3 пункта и достиг 21%.
Согласно опросу, в 22% компаний по всему миру женщины занимают руководящие должности в финансовом секторе (например, финансовый директор), далее следуют позиции руководителя человеческими ресурсами (20% компаний), директора по маркетитингу и продажам (9 %). Посты генерального директора или президента компании занимают только 8% представительниц прекрасного пола.