12 Մարտ 2011 - 10:15 AMT
Վերջին շրջանում պետական կառույցների միջոցառումներն իրական նախադրյալներ են ստեղծում գնաճը 2011թ. երկրորդ կեսի նպատակային սահմաններին վերադարձնելու համար: Այդ մասին մարտի 12-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Արթուր Ստեփանյանը: «Անշուշտ, այժմ մտահոգություն է առաջացնում գների ներկա մակարդակը»,-ասել է նա: Ըստ նրա, պաշտոնական տվյալների համաձայն, փետրվարին 12 ամսվա գնաճը կազմել է 12,4 տոկոս, որից 10 տոկոսը պայմանավորված է պարենամթերքի գների աճով, ինչպես նաև հումքի համաշխարհային գների աճով: Բացի այդ, գյուղմթերքի գինը, մասնավորապես, մրգի ու բանջարեղենի գինը շարունակում է բարձր մնալ՝ մինչ նոր բերքահավաք:
«Այնուամենայնիվ, մենք ակնկալում ենք, որ երկրորդ կիսամյակում կգրանցվի գնաճի տեմպերի նվազում»,-ասել է նա՝ նշելով, որ այդ միտումները համընկնում են 2011թ. սկզբին հրապարակված ՀՀ ԿԲ տվյալների հետ: Այդ առնչությամբ Ստեփանյանը հավելել է, որ ԿԲ-ի կանախատեսումները «մոտ են իրականություն դառնալուն»:
2011թ. փետրվարին հունվարի համեմատ Հայաստանում գրանցվել է 1,9 տոկոս գնաճ: 2011թ. պետբյուջեում գնաճը նախատեսված է 4±1,5%. մակարդակում:

12 Март 2011 - 10:15 AMT
Реализуемые в последний период мероприятия госструктур Армении создают реальные предпосылки для возвращения инфляции в целевой предел во второй половине 2011 года. Об этом 12 марта на пресс-конференции в Ереване заявил начальник управления денежно-кредитной политики Центрального банка Армении Артур Степанян. «Конечно, сейчас вызывает обеспокоенность нынешний уровень сформировавшихся цен», – сказал он. По его словам, согласно официальным данным, в феврале 12-месячная инфляция составила 12,4%, из которых 10% обусловлено ростом на продовольственные товары, а также ростом мировых цен на сырье. Помимо этого, цена на сельхозпродукцию, в частности, на фрукты и овощи, продолжают оставаться высокими до сбора нового урожая.
«Тем не мене, мы ожидаем, что во втором полугодии будет зафиксировано замедление темпов инфляции», – подчеркнул он, отметив, что данные тенденции совпадают с опубликованной в начале 2011 года денежно-кредитной политикой ЦБ РА. В связи с этим Артур Степанян добавил, что прогнозы ЦБ РА «близки к тому, чтобы стать реальными».
В феврале 2011 года по сравнению с январем в Армении была зафиксирована инфляция в 1,9%. В госбюджете на 2011 год инфляция запланирована на уровне 4±1,5%.