12 Մարտ 2011 - 10:55 AMT
2010թ-ի դեկտեմբերին ձվի շուկայում ստեղծված իրավիճակի հետևանքով Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) ուսումնասիրություն էր սկսել, որի ընթացքում, ի թիվս այլ միջոցառումների, նաև ստուգումներ է իրականացրել տվյալ շուկայում աշխատող ընկերություններում:
Ամփոփելով կատարված ուսումնասիրությունների և ստուգումների արդյունքները` հանձնաժողովը որոշում է կայացրել վարչական վարույթ հարուցել «Լուսակերտ» ՍՊԸ-ի նկատմամբ:
Ամանորյա տոներից առաջ շուկայում արձանագրվել էր ձվերի գնի աննախադեպ աճ` 150 դրամ մեկ հատի համար, ինչը բացատրվել էր դրանց դեֆիցիտով:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении возбудила административное производство в отношении птицефабрики «Лусакерт» по итогам мониторинга на рынке яиц
Как отмечается в сообщении пресс-службы ГКЗЭК, в декабре 2010 года в связи с создавшейся на рынке яиц ситуации, комиссия начала мониторинг, в ходе которого в числе других мероприятий также были проведены проверки в компаниях, работающих на данном рынке.
Обобщив результаты исследований и проверок, Комиссия решила возбудить административное производство в отношении птицефабрики «Лусакерт»».
Перед новогодними праздниками на рынке был зарегистрирован беспрецедентный рост цен на яйца 50 до 150 драмов за штуку, что объяснялось их дефицитом.