Այսօր կառավարությունում տեղի է ունեցել Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի 19-րդ նիստը, որը վարել է վարչապետ, հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը:
Նախորդ նիստի արձանագրությունների քննարկումից և հաստատումից հետո մասնակիցներին է ներկայացվել հոգաբարձումների խորհրդի նոր անդամ Ռաուլ դե Լուցենբերգերը, ով ՀՀ-ում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավարն է:
Վարչապետ Սարգսյանը հանդես է եկել բացման խոսքով, որում, մասնավորապես, անդրադարձել է ՀՀ տնտեսության հիմնական ցուցանիշներին` նշելով, որ հունվար ամսվա տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 7.7 տոկոս, ինչը բավական հուսադրող է. «Արդյունաբերությունում ունենք 5.7 տոկոսանոց աճ, շինարարությունը փոքր աճ է դրսևորում, համենայն դեպս, կարևոր է, որ անկում չկա նախորդ տարվա համեմատ: Առևտրաշրջանառությունը գտնվում է նույն մակարդակի վրա, փոքր աճ ունենք: Էական` 24.3 տոկոսանոց աճ ունենք ծառայությունների ոլորտում, որը հիմնականում պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետությունում պարտադիր ապահովագրական համակարգի ներդրմամբ: Առևտրաշրջանառությունը բնութագրվում է նրանով, որ ունենք 2.3 տոկոսանոց աճ նախորդ տարվա համեմատ, ընդ որում, կարևոր է, որ արտահանումը շարունակում է բավական բարձր տեմպերով աճել. Նախորդ տարվա համեմատ այն աճել է 21 տոկոսով այն դեպքում, երբ ներմուծումը կրճատվել է մոտ 2 տոկոսով նախորդ տարվա համեմատ:
Էլեկտրաէներգիայի արտադրությունն է աճել 20 տոկոսով, միջին ամսեկան աշխատավարձն է աճել 4.5 տոկոսով: Այն Հայաստանի Հանրապետությունում կազմել է 105 հազար դրամ, ընդ որում` պետական հատվածում այն կազմում է 82 հազար դրամ, մասնավոր հատվածում` 131 հազար դրամ»:
Կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է նաև տնտեսության այլ ոլորտներում նկատվող միտումներին` մասնավորապես նշելով.«ՙԼեռնահանքային արդյունաբերությունում դեռևս շարունակում ենք արձանագրել աճի բարձր տեմպեր, որոնք պայմանավորված են ոչ միայն միջազգային գների բարձրացմամբ, այլ նաև նրանով, որ 2009-2010թթ. Բավական ներդրումներ են արվել լեռնահանքային արդյունաբերությունում. Նոր ձեռնարկություններ են բացվել, և ներդրումներն այս ոլորտում շարունակվում են: Սննդարդյունաբերությունում ունենք 8.9 տոկոսանոց աճ, խմիչքի բնագավառում` 11.6, դեղագործության ոլորտում` 34.8 տոկոս: Դա նաև պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ նոր հզորություններ են հանձնվում շահագործման, մետալուրգիայում 25 տոկոսանոց աճ ունենք»:

В правительстве Армении 12 марта состоялось очередное заседание Совета попечителей Фонда национальной конкурентоспособности Армении (ФНКА), которое вел премьер-министр РА, председатель Совета попечителей ФНКА Тигран Саркисян. В начале заседания были обсуждены и утверждены протоколы предыдущей встречи Совета попечителей ФНКА, после чего был представлен новый член Совета попечителей, руководитель делегации Еврокомиссии в Армении, посол Рауль де Люценбергер.
В своей приветственной речи глава правительства коснулся основных экономических показателей, отметив, что показатель экономической активности, зафиксированный в феврале 2011 года, составил 7,7%, что «достаточно обнадеживает». По его словам, в сфере промышленности рост составил 5,7%, в строительстве зафиксирован небольшой рост по сравнению с прошлым годом, товарооборот практически не изменился, зафиксировав небольшой рост. При этом он отметил рост объемов экспорта на 21% по сравнению с прошлым годом и спад объемов импорта на 2%. «Значительный рост был зафиксирован в сфере услуг – 24,3% за счет внедрения ОСАГО», – отметил Тигран Саркисян.
Как отметил премьер, рост производства электроэнергии увеличился на 20%, а вот средняя зарплата в Армении увеличилась на 4,5%, составив 105 тыс. драмов. В горнорудной промышленности продолжаются темпы роста, которые обусловлены не только ростом цен на мировых рынках, но и тем, что в течение 2009-2010 гг. в эту сферу были сделаны значительные инвестиции, объем которых будет увеличиваться. В пищевой промышленности зафиксирован 8,9% рост, в сфере производства спиртных напитков рост составил 11,6%, производстве лекарств – 34,8%, в металлургии – 25%. «Это также обусловлено тем, что сдаются в эксплуатацию новые мощности», – подчеркнул армянский премьер.