14 Մարտ 2011 - 11:30 AMT
Հայաստանում շուրջ 450.000 մարդ օգտվում է «Օդնոկլասնիկի» սոցցանցից և շուրջ 90.000` Facebook-ից: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է Երևանի պետական համալսարանի սոցիոլոգիայի ամբիոնի վարիչ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր Արթուր Աթանեսյանը: «Սակայն, հետաքրքիրն այն է, որ Facebook-ում հայ օգտագործողներն ավելի ակտիվ են, քան «Օդնոկլասնիկիում»,- ասել է նա:
Այդ առումով հայ փորձագետը նշել է, որ «Օդնոկլասնիկիից» օգտվում են ավելի պարզունակ մտածողությամբ մարդիկ: «Facebook-ում հետաքրքիր լինելու համար մարդը պետք է ունենա թեկուզ ինչ-որ սոցիալական կարգավիճակ»,- ասել է Աթանեսյանը և հավելել, որ յուրաքանչյուր կես տարին մեկ Facebook-ի օգտագործողների թիվն ավելանում է 5000 հազարով: Նա նաև նշել է, որ Facebook-ում հայ օգտագործողների 40 տոկոսը 18-24 տարեկան մարդիկ են, 30 տոկոսը` 25-34 տ:
Աթանեսյանը, խոսելով ընդհանուր իրավիճակի մասին, հայտարարել է, որ տարածաշրջանի այլ երկրների համեմատ Հայաստանը բավական պասիվ է սոցիալական ցանցերում: «Մենք գտնվում ենք 124-րդ տեղում, իսկ Վրաստանը և Ադրբեջանը գտնվում են համապատասխանաբար 86-րդ և 96-րդ տեղերում»,- ասել է նա և հավելել, որ Թուրքիան գտնվում է 4-րդ տեղում:

14 Март 2011 - 11:30 AMT
В Армении около 450 000 человек пользуется социальной сетью «Одноклассники» и около 90 000 – Facebook. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил заведующий кафедрой социологии Ереванского государственного университета (ЕГУ), доктор политических наук Артур Атанесян. «Однако, интересно то, что в Facebook армянские пользователи более активны, чем в «Одноклассниках», – сказал он.
В этом контексте армянский эксперт заметил, что «Одноклассниками» пользуются люди с более примитивным мышлением. «Для того, чтобы быть интересным в Facebook, человек должен иметь хоть какой-то социальный статус», – заметил Атанесян, добавив, что каждые полгода число пользователей Facebook увеличивается на 5000. Атанесян также сказал, в Facebook 40% пользователей из Армении люди в возрасте от 18 до 24, 30% в возрасте от 25 до 34 лет.
Атанесян, говоря об общей ситуации, заявил, что по сравнению с другими странами региона, Армения довольно пассивна в социальных сетях. «В то время как мы находимся на 124 месте, Грузия и Азербайджан по активности пользования социальными сетями находятся на 86 и 96 местах», – сообщил он, добавив, что Турция находится в числе лидеров в этом вопросе, занимая четвертое место.