«Կոնվերսբանկ» ՓԲԸ-ն 2011թ. ավարտին ակնկալում է ստանալ 2 մլրդ դրամ շահույթ 2010թ. 1,4 մլրդ շահույթի դիմաց: Այդ մասին մարտի 14-ին Երևանում հայտնել է «Կոնվերսբանկ» ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրեն, վարչության նախագահ Տիգրան Դավթյանը:
Անդրադառնալով վարկային պորտֆելի ծավալներին՝ բանկիրն ասել է, որ 2010թ. արդյունքներով այն կազմել է 45 մլրդ դրամ՝ հավելելով, որ նրա աճը 2011թ. նախատեսված է առնվազն 2 տոկոսի չափով: Սակայն, հաշվի առնելով գնաճային սպասումները, որոնց պատճառով ՀՀ ԿԲ-ն խստացնում է դրամավարկային քաղաքականությունը, հազիվ թե հաջողվի այն ավելացնել 5-10 տոկոսով:
Այդ առնչությամբ Տիգրան Դավթյանը նշել է երկու պատճառ՝ ԿԲ քաղաքականությունը չի խթանի վարկավորումը, ինչն իր հերթին կանդրադառնա տնտեսական ակտիվության տեմպերի նվազման վրա: Այսօրվա դրությամբ առևտրային բանկերը բախվում են նաև մեկ այլ տարածված խնդրի հետ՝ բարձր վճարունակությամբ հաճախորդների բացակայության հետ: Ինչպես ասել է բանկիրը, «չաշխատող վարկերի» մասնաբաժինը բանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելում կազմում է 7-8 տոկոս, ինչը բավականին բարձր ցուցանիշ է: «Դա 2009թ. ճգնաժամի ազդեցության արդյունքն է, սակայն, մենք այլ քաղաքականություն ենք վարում և մինչև վերջ փորձում ենք լուծել ծագած խնդիրը՝ միանգամից դատարան չդիմելով կամ գնում ենք դրանց լիկվիդացիայի ճանապարհով»,-ասել է նա:

14 Март 2011 - 12:59 AMT
Чистая прибыль ЗАО «Конверсбанк» по итогам 2011 года ожидается на уровне 2 млрд драмов против 1,4 млрд драмов в 2010 году. Об этом 14 марта в Ереване сообщил исполнительный директор, председатель правления банка ЗАО «Конверсбанк» Тигран Давтян.
Касаясь объемов кредитного портфеля, банкир сказал, что по итогам 2010 года он составил 45 млрд драмов, добавив, что его рост в 2011 году был запланирован на уровне как минимум 20%. Однако с учетом инфляционных ожиданий, на фоне которых Центральный банк Армении ужесточает условия денежно-кредитной политики с повышением ставки рефинансирования и увеличения размера обязательного резервирования, едва ли удастся увеличить его на 5-10%.
В связи с этим Тигран Давтян привел две основные причины: политика ЦБ РА по сдерживанию инфляции не будет стимулировать кредитование, что в свою очередь скажется на снижении темпов экономической активности. На сегодняшний день комбанки Армении имеют дело и с другой распространенной проблемой – отсутствием высоко платежеспособных клиентов. Как сообщил банкир, доля «неработающих» кредитов в общем кредитном портфеле банка на сегодняшний день составляет 7-8%, что по его словам, является достаточно высоким показателем в целом по системе. «Это результат воздействия кризиса 2009 года, однако, мы ведем иную политику и до конца пытаемся, работая с клиентом, решить возникшую проблему, не обращаясь сразу в суд, или идти по пути их ликвидации», – добавил он.