14 Մարտ 2011 - 13:06 AMT
«Կոնվերսբանկ» ՓԲԸ-ն աշխատում է գյուղատնտեսության զարգացմանն ուղղված գրեթե բոլոր միջազգային ծրագրերի հետ, մարտի 14-ին Երևանում հաղորդեց «Կոնվերս բանկ» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն, վարչության նախագահ Տիգրան Դավթյանը: «Բանկն ակտիվորեն վարկավորում է Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտը: Այսօրվա դրությամբ վարկերը տրամադրվում են 11-12% տարեկան տոկոսադրույքով, ինչը բավականին լավ ցուցանիշ է»,- ասել է նա:
Այս կապակցությամբ Տիգրան Դավթյանն ընդգծել է, որ գյուղատնտեսությունը բանկի առաջնահերթ ուղղություններից մեկն է, ուստի բանկն այդ ոլորտում չի դադարեցրել վարկավորումը:
Գյուղատնտեսության ոլորտը գտնվում է Հայաստանի իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում, քանի որ հենց դրա հետ են մեծ հույսեր կապվում 2011-ին գնաճը նվազեցնելու համար: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել է ՀՀ ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Արթուր Ստեփանյանը, առևտրային բանկերի հետ քննարկումների արդյունքում երևան են հանվել գյուղատնտեսության վարկավորման ծավալների բարձրացման մեխանիզմներ ավելի ընդունելի պայմաններով: «Այսօր գյուղատնտեսության ոլորտին պետք է հատուկ ուշադրություն հատկացնել, քանի որ այն կարևոր է գնաճի զսպման տեսանկյունից»,- ասել է նա:
Արթուր Ստեփանյանի խոսքով, գյուղատնտեսության ոլորտի վարկավորման պորտֆելը կազմում է 52 մլրդ դրամ, և այդ միջոցների ծավալներն ավելանալու են:
Ինչ վերաբերվում է գյուղատնտեսական վարկերի տոկոսադրույքների բարձրացմանը, որոնք տրամադրվում են ազգային արժույթով, ապա, նրա կարծիքով, դրանք չեն փոխվելու:
«Կոնվերսբանկ» ՓԲԸ-ն գրանցվել է 1993 թվականի դեկտեմբերի 20-ին, 2007 թվականի փետրվարից բանկի սեփականատերը 95% բաժնեմասով դարձել է արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանը, մնացած 5%-ը պատկանում է Հայ Առաքելական եկեղեցուն:

ЗАО «Конверсбанк» работает практически со всеми международными программами, направленными на развитие сельского хозяйства, сообщил 14 марта в Ереване исполнительный директор, председатель правления банка ЗАО «Конверсбанк» Тигран Давтян. «Банк ведет активное кредитование сельского хозяйства. На сегодняшний день кредиты выдаются по 11-12% годовых, что является достаточно хорошим показателем», – сказал он.
В связи с этим Тигран Давтян подчеркнул, что сельское хозяйство является одним из приоритетных направлений деятельности банка, в силу чего банк не прекращал кредитование в этой сфере.
Сфера сельского хозяйства находится в центре внимания властей Армении, поскольку именно на сбор нового урожая возлагаются надежды по снижению инфляции в 2011 году. Как ранее сообщил начальник управления денежно-кредитной политики Центрального банка Армении Артур Степанян, по итогам обсуждений с комбанками были выявлены механизмы для повышения объемов кредитования сельского хозяйства на более приемлемых условиях. Он сообщил, что портфель кредитования сферы сельского хозяйства Армении составляет 52 млрд драмов, добавив, что объемы этих средств будут увеличиваться. Что же касается повышения процентных ставок по сельскохозяйственным кредитам, которые выдаются в нацвалюте, то, по его мнению, они не изменятся.
ЗАО «Конверсбанк» зарегистрирован 20 декабря 1993 года, с февраля 2007 года его собственником с долей в 95% стал аргентинский предприниматель армянского происхождения Эдуардо Эрнекян, который не далек от этой сферы, остальные 5% принадлежат Армянской Апостольской Церкви.