15 Մարտ 2011 - 15:04 AMT
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը եռօրյա աշխատանքային այցով ժամանել է Բելգիայի Թագավորության մայրաքաղաք Բրյուսել։ Ինչպես հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը, օրվա առաջին կեսին ՀՀ վարչապետի անունից ճաշկերույթ է կազմակերպվել` ի պատիվ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության նախագահ Ուիլֆրիդ Մարթենսի։ Այսօր ՀՀ կառավարության ղեկավարը հանդիպումներ կունենա Եվրոպական Հանձնաժողովի փոխնախագահ Ժոակիմ Ալմունիայի, ԵՄ էներգետիկայի հարցերով հանձնակատար Գյունթեր Օթինգերի, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժոզե-Մանուել Բարոզուի, ԵՄ ընդլայնման և եվրոպական հարևանության հարցերով հանձնակատար Շթեֆան Ֆյուլեի հետ։
Երեկոյան ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Եվրախորհրդարանի անդամ Մայոր Օրեխայի հրավերով, կմասնակցի Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության նախագահության անդամների հետ աշխատանքային ընթրիքի:
Կառավարական պատվիրակության կազմում են ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, ՀՀ նախագահի գլխավոր խորհրդական Արամ Ղարիբյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարինե Ղազինյանը, Բելգիայի Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ավետ Ադոնցը, ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վարդան Արամյանը, կառավարության և նախարարությունների աշխատակազմերի ներկայացուցիչներ, պաշտոնատար այլ անձինք։

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян прибыл с трехдневным рабочим визитом в Брюссель. Как сообщает пресс-служба правительства РА, от имени премьера в первой половине дня был дан обед в честь руководителя Европейской народной партии Уилфрида Мартенса. В течение дня планируются встречи Тиграна Саркисяна с вице-президентом Европейской комиссии Жоакимом Алмунией, с комиссаром Европейского союза по энергетическим вопросам Гюнтером Отингером, с главой Европейской комиссии Жозе-Мануэлем Барозо, с комиссаром по расширению ЕС и Европейскому соседству Штефаном Фьоле.
Вечером Тигран Саркисян по приглашению члена Европарламента Майора Ореха примет участие в рабочем ужине с членами Европейской народной партии.
В состав армянской делегации, возглавляемой премьер-министром Армении, входят глава аппарата правительства Давид Саркисян, министр экономики Тигран Давтян, министр образования и науки Армен Ашотян, главный советник президента Армении Арам Гарибян, замглавы МИД Армении Карине Казинян, посол Армении в Бельгии Авет Адонц, замминистра финансов Вардан Арамян, а также представители других министерств.