16 Մարտ 2011 - 10:37 AMT
«Արմավիա» ավիաընկերության նախագահ Միխայիլ Բաղդասարովը չի վաճառում և չի պատրաստվում վաճառել ընկերությունը: «Ցանկանում եմ ասել, որ պետք է լսել տիրոջը, այլ ոչ թե բամբասանքները»,- մարտի 16-ին Երևանում լրագրողներին հետ հանդիպման ժամանակ ասել է նա:
Անդրադառնալով «Զվարթնոց» օդանավակայանին ունեցած պարտքերին ` նա նշել է, որ ընկերության պարտքն այնքան մեծ չէ այն չմարելու համար, քանի որ բոլոր միջազգային օդանավակայաններում պարտքը վճարվում է հաջորդ ամսվա սկզբին նախորդն ավարտվելուց հետո:
Ինչ վերաբերվում է այն տեղեկատվությանը, որ ընկերության ինքնաթիռը կալանքի տակ է Փարիզում, Բաղդասարովն ասել է, որ դա ոչ թե կալանք է, այլ վերանորոգման աշխատանքներ: «Դրանք ԶԼՄ-ների պատրանքներն են: Կարող եմ հավաստիացնել, որ ոչ մի խնդիր չկա: Եթե պարտքը քիչ է ամսական աշխատավարձից, ապա դա նորմալ պարտք է, իսկ մեզ մոտ քիչ է: Ընկերությունը «Զվարթնոց» օդանավակայանին պարտք վճարելու հետ կապված խնդիր չունի, բայց դրանք ընկերությունը չի մարի, քանի որ կան չգրված կանոններ, որոնք պետք է կատարել»,- ասել է նա:
Բաղդասարովի խոսքերով, բազային ավիաընկերությունները ողջ աշխարհում ունեն լավագույն պայմանները, ընդհուպ մինչև զեղչեր 50 տոկոսի չափով: «Արմավիան» ոչ մի առավելություն չունի` չնայած նրան, որ ամսական իրականացնում է շուրջ 500 չվերթ, իսկ ամռանը` մինչև 950: Պայմանները նույնն են նաև այն ընկերության համար, որն ամսական իրականացնում է 4 չվերթ:
Մարտի 16-ի առավոտյան «Արմավիա» ավիաընկերությունը որպես բողոքի նշան հետաձգել է իր չվերթները մեկ ժամով՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանի բարձր գների դեմ: «Զվարթնոց» օդանավակայանում սպասարկումը 3 անգամ ավելի թանկ է, քան Մոսկվայի օդանավակայաններում, իսկ Եվրոպայի հետ համեմատած` թանկ է 2 անգամ (Փարիզ` 1.5 անգամ, Հռոմ` 2.5 անգամ):
Օդանավակայանի ծառայությունների բարձր գները թույլ չեն տալիս «Արմավիային» նվազեցնել ավիատոմսերի արժեքը: Ընդ որում, չնայած նման բարձր գներին` «Զվարթնոցը» դիմել է կոշտ միջոցների. դադարեցրել է «Արմավիայի» չվերթների սպասարկումը ընթացիկ պարտքերը չվճարելու համար:

16 Март 2011 - 10:37 AMT
Президент авиакомпании «Армавиа» Михаил Багдасаров не продает и не готовится продавать компанию. «Я хочу сказать, что надо слушать хозяина, а не сплетни», – сказал он на встрече с журналистами 16 марта в Ереване. Касаясь задолжности компании перед аэропортом «Звартноц», он отметил, что долг компании не такой, чтобы его закрывать, поскольку во всех международных аэропортах долг оплачивается в начале следующего мнения после завершения предыдущего.
Что же касается распространенной информации относительно того, что самолет компании находится под арестом в Париже, Михаил Багдасаров сказал, что это не арест, а ремонтные работы. «Это фантазия СМИ и не только. Могу заверить, что никаких проблем нет. Если долг меньше месячной затраты, то это нормальный долг, а у нас меньше. У нас нет проблемы его закрыть, но мы его закрывать не будет, так как есть неписанные правила, которые надо выполнять. Если по высоким ценам мы будем закрывать раньше времени, то это ляжет минусом на компанию», – подчеркнул он.
Михаил Багдасаров добавил, что сегодня компания пошла на акцию протеста, «поскольку всегда брала удар на себя». Утром 16 марта авиакомпания «Армавиа» приостановила свои рейсы с задержкой на час, что послужит своего рода акцией протеста на высокие цены международного аэропорта Армения «Звартноц». Все дело в том, что обслуживание аэропорта «Звартноц» в 3 раза дороже, чем обслуживание в московских аэропортах, в среднем по Европе дороже в 2 раза (Париж – в 1,5 раза, Рим – в 2,5 раза).
По его словам, базовая авиакомпания во всем мире всегда имеет лучшие условия, нежели другие, вплоть до скидок в размере 50%. “Армавиа”, будучи национальным перевозчиком, не имеет никаких привилегий, несмотря на то, что выполняет около 500 рейсов в месяц, а в летний период доходит и до 950 рейсов. А условия те же, что и для компаний, которые выполняют полеты 4 раза в месяц. Высокие цены на услуги аэропорта не позволяют “Армавиа” снижать цены на авиабилеты. Причем, несмотря на столь высокие цены аэропорт “Звартноц” прибегнул к жестким мерам: прекращением обслуживания рейсов “Армавиа” из – за неуплаты текущих долгов.