Հայաստանի ԿԲ-ի կողմից դրամավարկային քաղաքականության խստացումը չի հանգեցնի արտարժութային տոկոսադրույքների աճի, գտնում են «HSBC բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ում: «Վարկավորումը Հայաստանի տնտեսության մեջ հիմնականում իրականացվում է իրավաբանական անձանց շրջանում և արտարժույթով է արտահայտված, ուստի մենք ընդհանուր առմամբ տոկոսադրույքների մեծ աճ չենք ակնկալում»,-ասել է բանկի գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ Իրինա Սեյլանյանը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Նա նշել է, որ բարձր գնաճ է գրանցվել երկրում՝ հավելելով, որ ԿԲ-ն ճիշտ քաղաքականություն է վարում դրամավարկային քաղաքականության խստացման ուղղությամբ:
2011թ. փետրվարին Հայաստանում գրանցվել է 1,9 տոկոս գնաճ, որի արդյունքում 12-ամսյա կտրվածքով սղաճը կազմել է 12,4 տոկոս:
Անդրադառնալով վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքների բարձրացմանը՝ Սեյլանյանը չի բացառել դրամով տոկոսադրույքների աճի միտումները:

18 Март 2011 - 11:04 AMT
В «HSBC Банк Армения» считают, что значительного роста валютных процентных ставок в Армении не будет
Ужесточение Центральным банком Армении денежно-кредитной политики, не приведет к значительному изменению валютных процентных ставок, считают в ЗАО «HSBC Банк Армения». «Кредитование в экономике Армении в основном осуществляется среди юридических лиц и выражено в валюте, поэтому мы в целом не ожидаем существенного роста процентных ставок на рынке», – сказала заместитель генерального исполнительного директора банка Ирина Сейланян на пресс-конференции в Ереване.
В связи с этим она отметила, что в стране зафиксирована высокая инфляция, добавив, что Центральный банк Армении ведет правильную политику по ужесточению денежно-кредитной политики, что позволит ее сдержать.
В феврале 2011 года в Армении была зарегистрирована инфляция в 1,9%, в результате чего инфляция в двенадцатимесячном разрезе составила 12,4%.
Касаясь повышения ставки рефинансирования, Ирина Сейланян не исключила тенденции роста драмовых процентных ставок, добавив, что резких скачков не ожидается.