20 Մարտ 2011 - 12:32 AMT
Մեծամորի հնացած ԱԷԿ-ը լուրջ վտանգ է ներկայացնում Թուրքիայի համար: Այդ մասին հայտնել է Թուրքիայի էներգետիկայի նախարար Թաներ Յըլդըզը: «Հայաստանի ԱԷԿ-ն ամենահինն է աշխարհում, և շատ կազմակերպություններ, այդ թվում ՄԱԳԱՏԷ-ն պահանջում են փակել այն: Ատոմակայանը գտնվում է Թուրքիայի սահմանից 16կմ հեռավորության վրա, օգտագործում է հին տեխնոլոգիաներ և կարող է աղետի էպիկենտրոն դառնալ»,-ասել է նա` ընդգծելով, որ Թուրքիան շարունակելու է ԱԷԿ-ի փակման քարոզարշավը:
Թաներ Յըլդըզն «այնքան էլ ճիշտ չէ»` պնդելով, որ Հայաստանի ԱԷԿ-ն ամենահինն է աշխարհում: Ներկայումս գործող Հայաստանի ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկը գործարկվել է 1980 թվականի հունվարի 5-ին: Ընդ որում` Հայաստանի կառավարությունը 2006 թվականին հայտարարեց, որ Հայաստանի ԱԷԿ շահագործման ժամկետը սպառվում է 2016 թվականին: Որպես օրինակ կարելի է բերել Ռուսաստանում գործող Նովովորոնեժի ԱԷԿ-ը, որի 3-րդ և 4-րդ էներգաբլոկերը շահագործման են հանձնվել 1971 և 1972 թվականներին: Ընդ որում` երրորդ էներգաբլոկի շահագործումը կդադարեցվի 2016 թվականին, չորրորդինը` 2017-ին: Դրա հետ մեկտեղ դարձյալ Ռուսաստանում գործող Բելոյառսկի Ի.Վ.Կուրչատովի անվ. ատոմային էլեկտրակայանի երրորդ էներգաբլոկը շահագործման է հանձնվել 1980թ. ապրիլի 8-ին և ծրագրվում է գործունեությունը դադարեցնել 2020 թվականին:
Սակայն Թուրքիայի էներգետիկայի նախարարը կարող է մտքի եկածն ասել այն ժամանակ, քանի դեռ նրա խոսքերը միջամտություն չեն հանդիսանում հարևան պետության, առավել ևս Հայաստանի ներքին գործերին: Թուրքիան ինքը մտադիր է ԱԷԿ կառուցել այն տեխնոլոգիայով, որով կառուցվել է Մեծամորի ԱԷԿ-ը, այսինքն` Ռուսաստանի օգնությամբ: Ավելին, իր երկրորդ ԱԷԿ-ը Թուրքիան ծրագրում է կառուցել ճապոնական Toshiba և Tokyo Electric Company (Telco) ընկերությունների հետ համատեղ: Telco-ն հանդիսանում է ճապոնական «Ֆուկուսիմա-1» ԱԷԿ-ի օպերատորը, որտեղ ավերիչ երկրաշարժից ու ցունամիից հետո վթարներ են տեղի ունեցել:
Իսկ Հայաստանի ԱԷԿ-ը դիմացավ 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժի հարվածին և դարձավ աշխարհում միակ ԱԷԿ-ը, որը վերագործարկվել է փակումից հետո:

Устаревшая Мецаморская АЭС представляет серьезную опасность для Турции. Об этом заявил министр энергетики Турции Танер Йылдыз. «Армянская АЭС является самой устаревшей в мире, и многие организации, в том числе МАГАТЭ требуют ее закрытия. Станция располагается в 16 км от границы с Турцией, использует старые технологии и может стать эпицентром катастрофы», – сказал он, подчеркнув, что Турция продолжит кампанию по закрытию АЭС.
Танер Йылдыз «не совсем прав», утверждая, что Армянская АЭС – самая старая в мире. Ныне дейстующий второй энергоблок Армянской АЭС был запущен в 5 января 1980 года. При этом правительство Армении в 2006 году объявило, что срок эксплуатации Армянской АЭС истечет в 2016 году. В качестве примера можно привести действующую в России Нововоронежскую АЭС, 3 и 4 энергоблоки которой были введены эксплуатацию в 1971 и 1972 году. При этом третий энергоблок будет остановлен в 2016 году и четвертый – в 2017 году. 3-ий электроблок действующей также в России Белоярской атомной электростанции им. И. В. Курчатова бы запущен в эксплуатацию 8 апреля 1980 и планируется остановить в 2020 году.
Однако, министр энергетики Турции волен говорить, что угодно до тех пор, пока его слова не являются вмешательством во внутренние дела соседнего государства, тем более Армении. Турция сама намерена строить АЭС именно по той технологии, по которой построена Мецаморская АЭС, то есть с помощью России. Более того, вторую свою АЭС Турция планирует построить совместно с японскими компаниями Toshiba и Tokyo Electric Company (Tepco), которая является оператором японской АЭС «Фукусима-1», на которой после разрушительных землетрясения и цунами произошли аварии.
А Армянская АЭС выдержала удар разрушительного землетрясения 1988 года, и стала единственной в мире АЭС перезапущенной после закрытия.