«Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովն աշխարհի այլ մրցակցային մարմինների համեմատ երիտասարդ է: Հանձնաժողովը ստեղծվել է 2001 թվականի հունվարի 13-ին «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի ընդունումից մեկ ամիս անց: Անցած տասը տարիների ընթացքում ունեցել է ինչպես դժվարություններ ու ձախողումներ, այնպես էլ ձեռքբերումներ ու հաջողություններ: Այդ են վկայում հատկապես միջազգային կառույցների, մասնավորապես` ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման հարցերով համաժողովի բարձր գնահատականը, որ տրվել է Հայաստանի մրցակցային մարմնին` փորձագիտական առաջարկներին արագ և արդյունավետ արձագանքելու համար: Նույն գնահատականների համաձայն, Հանձնաժողովի ձեռնարկած օրենսդրական փոփոխությունների և հաստատված ռազմավարական ծրագրի իրականացման պարագայում հնարավոր կլինի հասնել շոշափելի արդյունքների»,- իր ելույթում նշել է Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը և հավելել, որ ազատ տնտեսական հարաբերությունների ձևավորման համար հանձնաժողովի գործունեությունն ավելի ակտուալ կլինի:
Երևանում մարտի 21-23-ը մեկնարկեց միջազգային համաժողով` ուղղված ՄԱԿ-ի Առևտրի և զարգացման հարցերով համաժողովի կողմից կազմված «Հայաստանի օրինակով մրցակցության օրենքի և քաղաքականության վերաբերյալ կամավոր փորձագիտական գնահատման զեկույցի» արդյունքների ներկայացմանը, և «Գերիշխող դիրք. խնդիրները և հետևանքները» թեմայով սեմինար:
Համաժողովի ընթացքում ներկայացվեց Հայաստանում տնտեսական մրցակցության պաշտպանության անցած ուղին, առկա խնդիրները, ձեռքբերումները և հետագա քայլերը, ինչպես նաև` այլ երկրների համանման մարմինների փորձը և միջազգային փորձագետների գնահատականները:
Միջազգային կոնֆերանսի անցկացումը Հայաստանում հատկանշական է, քանի որ այս տարին ՀՀ ՏՄՊՊՀ-ի համար հոբելյանական է: Հանձնաժողովը նշում է հիմնադրման 10-ամյակը:

21 Март 2011 - 10:10 AMT
Несмотря на то, что антимонопольный орган Армении – сравнительно молодая структура, которая была создана 13 января 2011 года после принятия закона «О защите экономической конкуренции», тем не менее, ее формирование без участия общественности было бы невозможным. Об этом, в своей приветственной речи на Международной конференции, посвященной 10-летию со дня образования Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении, сказал ее глава Артак Шабоян.
Международная конференция, посвященная 10-летию со дня образования ГКЗЭК Армении, проходит в Ереване 21-23 марта. В ней принимают участие руководители антимонопольных органов из 15-ти стран СНГ и Европы, а также главный секретарь ЮНКТАД (UNCTAD – United Nations Conference for Trading and Development) Супачай Панитчпакди, руководитель секретариата Межгосударственного совета по антимонопольной политике (МСАП) Азам Усманов, вице-председатель Конкурентного ведомства Чехии Михал Петр и другие представители антимонопольных органов, международные эксперты.
По его словам, на этой конференции будут подведены итогии10-ей ГКЗЭК, выявлены упущения, а также намечены дальнейшие приоритеты. В связи с этим Артак Шабоян придал большое значение международному сотрудничеству, обмену опытом, что позволило Армении приступить к реализации реформ в направлении улучшения деятельности антимонопольного органа с созданием соответствующих законодательных основ. «Для формирования свободных экономических отношений деятельность Комиссии становится более актуальной», – подчеркнул он.
В рамках конференции будут представлены результаты «Доклада секретариата ЮНКТАД по добровольному экспертному обзору законодательства и политики в области конкуренции: Армения», проведено 16-е заседание Штаба по совместным расследованиям нарушений антимонопольного законодательства государств-участников СНГ при Межгосударственном совете по антимонопольной политике, а также обсуждены вопросы по разработке всесторонней конкурентной политики для Армении в контексте внешних перспектив и наилучшей международной практики.