22 Մարտ 2011 - 12:13 AMT
Հայաստանի խոշոր հարկ վճարողների արտադրանքի իրացումից ստացված հասույթը 2011-ի հունվարին նվազել է 4.6 տոկոսով
ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակվել և վերլուծության է ենթարկվել «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի հրապարակման ենթակա 2011թ.-ի հունվար ամսվա ամփոփ ցուցանիշները»` համաձայն ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի հրամանով հաստատված Խոշոր հարկ վճարողների հարկային տեսչության կողմից 2011թ.-ի ընթացքում սպասարկվող 440 հարկ վճարողների ցանկի, որի արդյունքում պարզվել է, որ իրացումից հասույթը 2011թ.–ի հունվար ամսին կազմել է 138.8 մլրդ դրամ կամ նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատությամբ նվազել է 4.6 տոկոսով: Ընդ որում, նշված ցուցանիշի առումով աճ արձանագրվել է 192 կազմակերպությունների մոտ` 23.3 մլրդ դրամով և նվազել 225-ի մոտ` 28.7 մլրդ դրամով:
2011թ.-ի հունվարին հարկային մարմնի կողմից կատարվել են 32 հարկային ստուգումներ, որոնց արդյունքում առաջադրվել է բյուջե լրացուցիչ վճարման ենթակա գումարներ 194.2 մլն դրամի չափով:

Выручка от реализации продукции крупных налогоплательщиков Армении в январе 2011 года составила 138,8 млрд драмов, сократившись на 4,6% по сравнению с аналогичным периодом 2010 года. Об этом говорится в «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за январь 2011 года», опубликованном Комитетом по госдоходам при правительстве РА. Мониторинг был проведен среди 440 крупных налогоплательщиков Армении. При этом рост данного показателя был зафиксирован в 192 компаниях – на 32,5 млрд драмов, а спад был отмечен в 225 компаниях – на 34,2 млрд драмов.
Согласно данным анализа, за январь 2011 года налоговые органы осуществили 32 проверки. В результате этого в госбюджет были осуществлены дополнительные выплаты в размере 194,2 млн драмов.