23 Մարտ 2011 - 08:44 AMT
Համաշխարհային բանկը դեռ հավատարիմ է իր նախկին կանխատեսումներին, որոնց համաձայն Հայաստանում տնտեսական աճը 2011-ի տվյալներով կազմելու է 4-5 տոկոս, մարտի 23-ին Երևանում հայտնել է ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան Միշել Հափին: «Եթե չլինեն արտաքին գործոնները, ինչպիսիք են` էներգետիկ գործոնը, պարենային ճգնաժամը, որոնք կարող են բացասական ազդեցություն ունենալ, ապա գյուղատնտեսության կատարողականի հետ միասին ակնկալում ենք, որ Հայաստանին կհաջողվի պահպանել գնաճի նպատակային ցուցանիշը` նախատեսված երկրի Կենտրոնական բանկի կողմից»,- հավելել է նա:
Դրա հետ կապված` Ժան Միշել Հափին ընդգծել է, որ գնաճի կառավարումը բավական լուրջ մարտահրավեր է Հայաստանի համար: «Բնական է, որ գները բարձրանում են, ազդեցությունն իրենց վրա ավելի շատ զգում են բնակչության խոցելի շերտերը: Ուստի մենք լիովին հավանություն ենք տալիս գնաճի զսպման երկրի քաղաքականությանը և այդ ուղղությամբ աշխատում ենք երկրի իշխանությունների հետ»,- ասել է նա:
Միաժամանակ, երևանյան գրասենյակի ղեկավարը նշել է, որ երկրի կառավարության քաղաքականությունը և ԿԲ դրամավարկային քաղաքականույան խստացումը պետք է հավասարակշռված լինեն:

Всемирный банк все еще придерживается своих предыдущих прогнозов, согласно которым экономический рост в Армении по итогам 2011 года составит 4-5%, сообщил 23 марта в Ереване глава ереванского офиса ВБ Жан-Мишель Аппи. «Если не будет внешних факторов, таких как энергетический, продовольственный кризис, которые могут оказать отрицательное воздействие, и с учетом запланированного роста в сельском хозяйстве, то мы ожидаем, что Армении удастся сохранить целевой показатель инфляции, предусмотренный Центральным банком страны», – добавил он.
В связи с этим Жан-Мишель Аппи подчеркнул, что управление инфляцией является достаточно серьезным вызовом для Армении. «Естественно, когда цены повышаются, наибольшие воздействие чувствуют на себе уязвимые слои населения. Поэтому мы полностью одобряем политику правительства по сдерживанию инфляции и работаем с властями страны в этом направлении», – сказал он.
Одновременно глава ереванского офиса отметил, что политика правительства страны по сдерживанию инфляции и ужесточение денежно-кредитной политики ЦБ РА должны быть сбалансированы.