23 Մարտ 2011 - 09:18 AMT
2010-ին պետության կապիտալ ծախսերի 85 տոկոսը բաժին է ընկել մարզերին. 2008-ի մարզերին բաժին ընկած 70 տոկոսի և Երևանին` 30 տոկոսի փոխարեն: Այդ մասին լրագրողներին մարզային զարգացման հայեցակարգի քննարկման ժամանակ հայտարարել է փոխվարչապետ, Հայաստանի տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը: Նրա խոսքերով, այդ կապիտալ ծախսերի մեջ են մտնում ենթակառուցվածքների, ճանապարհների, ոռոգման համակարգերի, բնակարանային շինարարությունը:
Գևորգյանը նաև նշել է, որ նոր հայեցակարգը հնարավորություն կտա առաջին անգամ ստեղծել մարզերի անհամաչափ զարգացումը և պետական միջոցները ծախսելու արդյունավետությունը որոշող մեթոդաբանություն, մեկ այլ կողմից` թույլ կտա երևան հանել մարզերում առկա առաջնային խնդիրները, և միջոցներն ուղղել բյուջեից կամ այլ աղբյուրներից դրանց լուծմանը: «Կարծում եմ, որ հայեցակարգն օգտակար կլինի հաջորդ տարվա բյուջեն ձևավորելիս»,- ասել է նա և հավելել, որ հայեցակարգը մի քանի ամիսների ընթացքում մշակվելու է և ներկայացվելու կառավարությանը: Ինչ վերաբերվում է հայեցակարգի իրականացման ժամկետներին, ապա, փոխվարչապետի խոսքերով, դրանք կախված են լինելու յուրաքանչյուր տարվա ռեսուրսային գնահատականներից:

23 Март 2011 - 09:18 AMT
В 2010-м году 85 % капитальных расходов государства приходилось на области, против 70% на области и 30% – на Ереван в 2008 году. Об этом сообщил журналистам на обсуждении концепции регионального развития вице-премьер, министр территориального управления Армении Армен Геворгян. По его словам, в эти капитальные расходы входит строительство инфраструктур, дорог, оросительных систем, жилищное строительство.
Геворгян также отметил, что новая концепция даст возможность впервые создать методологию определения неравномерности развития областей и эффективности расходования государственных средств, а с другой – позволит выявить первоочередные проблемы в областях, и направить средства из бюджета или других источников на их решение. «Я думаю, что концепция будет полезна при формировании бюджета следующего года и других финансовых документов», – заметил он. Он добавил, что концепция в течение нескольких месяцев будет доработана, и представлена правительству. Что касается сроков осуществления концепции, то, по словам вице-премьера, они будут зависеть от ресурсных оценок в каждом году.