Երևանում է գտնվում Առևտրի ու զարգացման սևծովյան բանկի (ԱԶՍԾԲ) պատվիրակությունը ընդլայնված կազմով, որը կներկայացնի առաջին 3-4 տարիների ռազմավարության ծրագիրը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար, Հայաստանի կողմից բանկի կառավարիչ Վարդան Արամյանը: Ըստ նրա, բանկի հետ համագործակցության շրջանակներում զգալի առաջընթաց է գրանցվել, 2010թ. դրությամբ բանկը ֆինանսավորել է 10 ծրագիր 70 միլիոն դոլար ընդհանուր գումարով: Արամյանը հայտնել է նաև, որ գերակա ուղղություն է լինելու գյուղատնտեսության ոլորտի ֆինանսավորումը ենթակառուցվածքների զարգացման համատեքստում, քանի որ նախագահն այդ ոլորտը համարել է առաջնային: ԱԶՍԾԲ-ն կընդլայնի ֆինանսավորման պորտֆելը նաև արդյունաբերության, բանկային ոլորտներում, որտեղ հիմնական ֆինանսավորումը կուղղվի փոքր ու միջին բիզնեսին, ինչը բխում է տնտեսության շահերից»,-ասել է Արամյանը:
Իր հերթին բանկի նախագահ Անդրեյ Կոնդակովը հավելել է, որ Հայաստանը, չնայած բանկում փոքր մասնաբաժնին (1 տոկոս կամ 5,3 մլն եվրո) առաջինը հայտարարեց բանկի ընդհանուր կապիտալի մեջ իր ներդրումն ունենալու պատրաստակամության մասին: Նա նշել է, որ 2011թ. միջազգային ֆինանսական կառույցը ծրագրում է ավելացնել վարկային պորտֆելն ու դիվերսիֆիկացնել այն:

24 Март 2011 - 07:02 AMT
В Ереване находится делегация Черноморского Банка Торговли и Развития (BSTDB) в расширенном составе, которая представит план стратегии на первые 3-4 года. Об этом заявил замминистра финансов РА, управляющий BSTDB со стороны Армении Вартан Арамян. По его словам, в рамках сотрудничества с банком отмечен значительный прогресс, по состоянию на 2010 год банк профинансировал 10 программ на общую сумму $70 млн. Арамян также сообщил, что приоритетным направлением банка будет финансирование сельского хозяйства в контексте развития инфраструктуры, поскольку президент Армении объявил эту сферу приоритетной. "BSTDB будет расширять портфель финансирования в сфере промышленности, а также в банковском секторе, где основное финансирование будет направлено на малый и средний бизнес, что исходит из интересов армянской экономики", – отметил Арамян.
В свою очередь, президент банка Андрей Кондаков добавил, что Армения, несмотря на малую долю участия в банке (1% или 5,3 млн. евро) первая заявила о готовности внести свой вклад в общий капитал банка. Касаясь стратегии развития BSTDB на 2011 год, он отметил, что в планы международной финансовой структуры входит увеличение кредитного портфеля и его диверсификация.