ԳեոՊրոՄայնինգ Գոլդ ընկերությունն անցնում է տեխնիկական վերազինման ծրագրի հաջորդ փուլին: Ծրագրի շրջանակներում, այս տարվա սկզբին ընկերությունը ձեռք է բերել հինգ Բելազ հանքային ինքնաթափ մեքենաներ` 45 հազար տոննա կարողությամբ, ինչպես նաև անվավոր բեռնիչ Կատերպիլեր RH-988. Այսպիսով, օրերս հանրապետություն է ժամանել երկու հանքային ինքնաթափ մեքենաներ, որոնք արդեն շահագործվում են ԳՊՄ Գոլդ ընկերության Սոթքի հանքավայրում: Մոտակա ամիսներին կստացվեն ևս երեք ինքնաթափեր և անվավոր բեռնիչ: Լեռնահանքային մեքենաների ձեռքբերումը տեխնիկական վերազինման ներդրումային ծրագրի անբաժանելի մասն է, որի սկիզբը դրվել է 2010 թ.
Ծրագիրը ներառում է հանքավայրում կապիտալ ներդրումներ և տեխնիկական վերազինում, որի նպատակն է իրականացնել մի շարք միջոցառումներ, ուղղված արտադրության տեխնիկական ու տնտեսական մակարդակի բարձրացմանը` արտադրության մեջ առաջավոր տեխնիկայի ներդրման, արտադրության մեքենայացման և ավտոմատացման, արտադրության արդիականացման, հնացած և ֆիզիկապես մաշված սարքավորումները նոր, ավելի արդյունավետ սարքավորումներով փոխարինելու միջոցով, ինչպես նաև բարելավելով ենթակառուցվածքները և աջակցող ծառայությունները, հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:

Компания GeoProMining Gold приступила к очередному этапу реализаций программ по техническому перевооружению. В рамкам программы, в начале текущего года, компания приобрела 5 карьерных самосвалов «БелАз» грузоподъемностью 45 тонн, а так же колесный погрузчик CaterPilers RH-988.
«На днях в республику поступила партия 2-х карьерных самосвалов, которые уже введены в эксплуатацию на Сотском месторождении компании GPM Gold», – говорится в сообщении пресс-службы компании.
Получение трех самосвалов и колесного погрузчика ожидается в ближайшие месяцы. Закупка карьерной техники является составной частью инвестиционной программы технического перевооружения, стартовавшей в 2010 году. Программа предполагает капитальные вложения в техническое перевооружение месторождения, направленные на реализацию комплекса мероприятий по повышению технико-экономического уровня производства на основе внедрения передовой техники и технологии, механизации и автоматизации производства, модернизации и замены устаревшего и физически изношенного оборудования новым, более производительным, а также по совершенствованию инфраструктуры подразделений и вспомогательных служб.