Եվրոպական ներդրումային բանկը ծրագրում է 3,7 մլրդ եվրո ներդնել «Արևելյան գործընկերության» երկրների էներգետիկ հատվածում, հեռահաղորդակցության և ենթակառուցվածքային նախագծերի մեջ: Այդ մասին տնտեսական զարգացման և առևտրի նախարարության ու ԵՆԲ միջև արձանագրության ստորագրման ժամանակ հայտնել է ԵՆԲ փոխնախագահ Եվա Շրայբերը, հաղորդում է ՌԲԿ-Ուկրաինան:
«Մեր արևելյան հարևան երկրների համար մենք 3,7 մլրդ եվրո գումարի լրակազմ ունենք, որը ցանկանում ենք ներդնել էներգատեխնիկական կառույցի, հեռահաղորդակցության, տրանսպորտի, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի պաշտպանությանն ուղղված ենթակառուցվածքի մեջ: Մենք նաև առանձնահատուկ կանալ ունենք 1,5 մլրդ եվրոյի չափով: Սա գիծ է մասնավոր ներդնողների, մասնավորապես` Եվրոպական Միության երկրներից արտասահմանյան ուղղակի ներդրումների համար, բայց դրանք կարող են օգտագործվել նաև Ուկրաինայում: Ի համալրումն դրան մենք վերջերս հիմնադրված Տեխնիկական աջակցության հիմնադրամ ունենք, որը լրացուցիչ ծառայություններ կմատուցի ֆինանսավորման աջակցությանը, մասնավորապես այնպիսի նախագծերում, որոնց մասնակցում է Ուկրաինան»,- ասել է Շրայբերը:

Европейский инвестиционный банк (ЕИБ) планирует вложить 3,7 млрд евро в энергетический сектор, телекоммуникации и инфраструктурные проекты стран инициативы “Восточного партнерства”. Об этом во время подписания протокола между Министерством экономического развития и торговли и ЕИБ заявила вице-президент ЕИБ Ева Шрайбер, сообщает РБК-Украина.
"Для стран – наших соседей на востоке – у нас есть комплект в сумме 3,7 млрд евро, которые мы хотим вкладывать в энерготехнического структуру, телекоммуникации, транспорт, и, также, инфраструктуру, направленную на защиту окружающей среды. Также у нас есть особый канал в сумме 1,5 млрд евро. Это линия для частных инвесторов, в частности, для прямых иностранных инвестиций из стран Европейского Союза, но также они могут использоваться и в Украине. В дополнение к этому у нас есть недавно основанный Фонд технического содействия, который будет предоставлять дополнительные услуги в поддержке финансирования, в частности, в тех проектах, в которых Украина принимает участие", – сказала Шрайбер.