26 Մարտ 2011 - 09:38 AMT
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Հայաստանի Արագածոտնի մարզի Ավան համայնք, որտեղ անասնաբուծության զարգացմանն ուղղված 75,6 մլն դրամ արժողությամբ լուրջ ծրագիր է մեկնարկում: Ծրագրի շրջանակներում կստեղծվեն կոոպերատիվներ Ավան համայնքում գործող 326 ֆերմերային տնտեսություններից 150-ի մասնակցությամբ: Տիգրան Սարգսյանի խոսքով, կառավարությունը կաջակցի` կոոպերատիվն ապահովելով գյուղատնտեսական տեխնիկայով և վերանորոգելով ենթակառուցվածքները: Ծրագրի ավարտից հետո սպասվում է, որ կոոպերատիվի մասնակիցների եկամուտը կկազմի 40,815 մլն դրամ, իսկ համայնքի բյուջեն արոտավայրերի վարձակալության համար կկազմի 3.367 դրամ: Ծրագրի իրագործման արդյունավետությունը գնահատվելու է 4 հիմնական գործոններով. կաթի և մսի արտադրողականության աճ, արոտավայրերի օգտագործման արդյունավետություն, մսի վաճառքից ստացված շահույթ, ինչպես նաև արոտավայրերի կառավարման ինդեքս, որը 0-ից պետք է դառնա 80 ըստ 100 բալանոց սանդղակի:
Արագածոտնի մարզ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում Հայաստանի վարչապետը հանդիպել է ֆերմերների հետ և քննարկել մի շարք խնդիրներ: Մասնավորապես, գյուղացիները բողոքել են կաթի ցածր գնից, որը նրանց առաջարկում են կաթնամթերք արտադրողները: 2010-ին 1 լիտր կաթը մթերվել է 90 դրամով, և նրանք նշել են, որ «Հայաստանում կաթը ջրից էժան է»: Վարչապետն առաջարկել է գյուղացիներին երկարաժամկետ պայմանագրեր կնքել արտադրողների հետ, որին ի պատասխան գյուղացիներն ասել են, որ հնարավորություն չունեն ամբողջ տարին արտադրել կաթի բավարար քանակություն: Գյուղացիներն առաջարկել են, որպեսզի կառավարությունն ինքը մթերի կաթը, սակայն վարչապետը բացառել է հին համակարգին վերադառնալը, նշելով, որ այսօր գյուղացու համար պետք է կարևոր չլինի, թե ով է նրանից կաթ գնում, միայն թե լավ գին առաջարկեն: Գյուղացիները դժգոհել են նաև գյուղատնտեսական վարկերի բարձր տոկոսադրույքներից և ոռոգման խնդիրներից: 2011-ի ընթացքում գյուղացիներն ավելի հաճախ կտեսնեն պետության բարձրաստիճան այրերին՝ ի դեմս նախագահի, տարածքային կառավարման նախարարի, գյուղնախարարի, հնարավորություն կունեն բողոքել իրենց խնդիրներից, բայց ահա դրանք արդյոք լսելի կլինեն և կգտնեն արդյոք լուծումներ, ժամանակը ցույց կտա: Հայաստանի մարզերի հավասարաչափ զարգացումը կառավարության գերակայություններից է: «Երևանի գերկենտրոնացումը խանգարում է մայրաքաղաքի նորմալ զարգացմանը, ինչպես նաև մարզերի համաչափ զարգացմանը»,- նշել է վարչապետը և հավելել, որ նոր հայեցակարգը կարևոր է ինչպես մարզերի անհավասարաչափ զարգացումը որոշելու մեթոդաբանություն ստեղծելու, այնպես էլ կառավարության ֆինանսական ծախսերը որոշելու համար: Իր հերթին, Հայաստանում ՄԱԿ համակարգող, Հայաստանում UNDP մշտական ներկայացուցիչ Դաֆինա Գերչևան նշել է, որ Հայաստանի մարզերի անհամաչափ զարգացման հետ կապված մարտահրավերները և խնդիրներն առաջացրել են այդ հայեցակարգը ստեղծելու անհրաժեշտություն: Նա նշել է, որ պետք է ուշադրություն դարձնել ոչ միայն մարզերի և Երևանի անհամաչափ զարգացմանը, այլ նաև քաղաքների և գյուղերի կենսամակարդակի զարգացման անհամաչափությանը:

26 Март 2011 - 09:38 AMT
Чтобы приступить к пилотному этапу программы, премьер-министр Армении Тигран Саркисян с рабочим визитом посетил общину Аван Арагацотнской области Армении, где стартует серьезная программа по развитию животноводства, стоимостью в 75,6 млн драмов. В рамках программы будут созданы кооперативы с участием 150 фермерских хозяйств из существующих в общине Аван 326 хозяйств. По словам Тиграна Саркисяна, правительство окажет помощь, обеспечив кооператив сельхозтехникой, и отремонтирует инфраструктуры. После окончания программы ожидается, что прибыль участников кооператива ежегодно будет составлять 40,815 млн драмов, а бюджет общины за аренду пастбищ составит 3,367 млн драмов.
Надо отметить, что совет исполнительных директоров Всемирного банка уже утвердил для Армении кредит в 16 млн. долларов реализацию этой программы. Кредитные средства будут предоставлены Армении сроком на 20 лет с 10-летним льготным периодом по 0,75%. Бенефициариями программы станут 80 тыс. сельчан, а по итогам ее реализации ожидается, что повысится использование 145 тыс. га пастбищ. На первом этапе программы ВБ предоставит консультационное содействие общинным кооперативам, и совместно с Министерством сельского хозяйства будет следить за эффективностью расходования выделенных средств и планированию расходов. Эффективность реализации программы будет оцениваться по 4 основным индукторам: рост производительности молока и мяса, эффективность использование пастбищ, прибыль, полученная от продажи мяса, а также индекс управления пастбищами, который с 0 должен возрасти до 80 по 100-бальной шкале.
В рамках рабочего визита в Арагацотнскую область Армении премьер Армении встретился с фермерами и обсудил целый ряд проблем. В частности, сельчане пожаловались премьеру на низкую цену молока, которую предлагают им производители молочных изделий. В 2010 году 1 литр молока закупался по 90 драмов, отметив, что «молоко в Армении стоит дешевле воды». В связи с этим Тигран Саркисян предложил сельчанам заключать долгосрочные контракты с производителями, на что сельские жители ответили, что не имеют возможностей производить достаточные объемы молока круглый год. Данную проблему позволит решить создание кооператива, имеющего большие возможности, в том числе и по заключению долгосрочных контрактов на выгодных условиях. А прибыль, полученная совместными усилиями, может быть направлена на создание собственного производства молочной продукции на месте.
Крестьяне предложили правительству самому закупать молоко, однако премьер исключил возврат к старой системе, отметив, что на сегодняшний день сельчанину должно быть все равно, кто закупает у него молоко, лишь бы предлагали хорошую цену. Недовольство крестьян касалось высоких процентных ставок по сельхозкредитам, а также проблем, связанных с орошением.
В течение 2011 года сельчанам придется чаще видеть высокопоставленных лиц государства в лице президента, министра территориального управления, министра сельского хозяйства и других, одновременно появляется возможность пожаловаться на свои невзгоды, но вот будут ли они услышаны и найдутся ли решения, покажет время. Тем не менее, борьба с бедностью в контексте равномерного развитие областей Армении является одним из приоритетов правительства, в силу чего, как международные структуры так и местные власти, осознавая, это пытаются сформировать методологию новой концепции соразмерного развития областей страны, которая и была обсуждена в Ереване с участием ООН.