Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը ԻՍՆԱ գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Իրանի հետ Հայաստանի համագործակցությունը 80 տոկոսով ընդգրկում է էներգետիկայի ոլորտը, և դրա ծավալը գնահատվում է 450 մլն դոլար:
Արմեն Մովսիսյանի խոսքերով, երկու երկրների միջև տնտեսական համագործակցության շրջանակներում նախատեսվում է էլեկտրահաղորդումների երրորդ գծի շինարարություն, որը կապելու է Իրանը և Հայաստանը, և Արաքս գետի վրա հիդրոէլեկտրակայանի շինարարությունը, որը սկսվելու է մոտ ժամանակները:
Մովսիսյանը նշել է, որ հայ-իրանական համագործակցությունը կարող է հետագայում զարգանալ` հաշվի առնելով երկու երկրների ներուժը:
Այնուհետև Արմեն Մովսիսյանը նշել է, որ Իրանը և Հայաստանը կարող են տարածաշրջանային մակարդակում խաղալ էներգետիկայի օպերատորի դեր, և դրա հետ կապված մշակվել են համապատասխան ծրագրեր: Բացի դրանից, երկու երկրները կարող են կարևոր դեր խաղալ «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի ձևավորման և շահագործման գործում, հաղորդում է Iran News-ը:

Министр энергетики Армении Армен Мовсисян в интервью агентству ИСНА заявил, что сотрудничество Армении с Ираном на 80% охватывает сферу энергетики и его объем оценивается в 450 млн долларов.
По словам Армена Мовсисяна, в рамках экономического сотрудничества между двумя странами предполагается строительство третьей линии электропередачи, которая свяжет Иран и Армению, и строительство гидроэлектростанции на реке Аракс, которое начнется в самое ближайшее время.
Министр энергетики Армении подчеркнул, что сотрудничество между Ираном и Арменией может получить дальнейшее развитие с учетом потенциала двух стран.
Далее Армен Мовсисян отметил, что Иран и Армения могут играть на региональном уровне роль оператора в энергетике, и в этой связи разработаны соответствующие программы. Кроме того, обе страны могут сыграть важную роль в деле формирования и эксплуатации международного транспортного коридора «Север – Юг», сообщает Iran News.