(?)Էներգետիկ անկախության բարձրացման նպատակով Հայաստանը զգալիորեն ակտիվացրել է համագործակցությունն Իրանի հետ: Պատմեք համատեղ իրագործվող ծրագրերի մասին: Ո՞ր փուլում են դրանք գտնվում:
(!)Հայաստանը և Իրանն իրագործում են մի շարք համատեղ ծրագրեր էներգետիկ ոլորտում, որոնց թվում` Արաքս գետի վրա Մեղրիի ՀԷԿ-ի կառուցումը, նավթատար, երկաթուղի, ինչպես նաև երրորդ բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդումների գծերի շինարարությունը: Այդ նախագծերի մեծամասնությունը 2011-ին մտնելու են գործնական փուլ:
(?)Ինչպե՞ս է ընթանում Մեղրիի ՀԷԿ-ի շինարարության նախապատրաստությունը: Ե՞րբ են սկսվելու շինարարական աշխատանքները և որքա՞ն է լինելու դրանց արժողությունը: Հայաստանի և Իրանի միջև պայմանագրի համաձայն ՀԷԿ-ը դառնալու է Հայաստանը սեփականությունը միայն 15 տարի անց: Արդյոք կայանն այդ ժամանակ արդեն հնացած չի՞ լինի և շահավետ կլինի՞ Հայաստանի համար դրա շահագործումը: Հնարավո՞ր է արդյոք Մեղրիի ՀԷԿ-ի օրինակով նոր հիդրոէլեկտրակայանների շինարարությունը:
(!)Հայաստանը և Իրանը նախատեսում են Արաքս գետի վրա կառուցել Հարավային Կովկասում երկու հզոր ՀԷԿ-եր. հայկական կողմից կայանը գտնվելու է Մեղրիում, իսկ իրանական կողմից՝ Քարաչիլարում: Կայաններից յուրաքանչյուրն ամեն տարի արտադրելու է 793 Կվտ էլեկտրաէներգիա: Մեղիի ՀԷԿ-ի հզորությունը կազմելու է 130 Մվտ:
Այս տարի մենք պետք է ավարտենք բոլոր նախապատրաստական աշխատանքներն անմիջականորեն Մեղրիի ՀԷԿ-ի շինարարությանը ձեռնամուխ լինելու համար, որը նախատեսվում է ավարտել 5 տարվա ընթացքում: Տվյալ պահին մենք որոշում ենք հողատարածքներ հատկացնելու և լիցենզիաներ տրամադրելու հարցը, որպեսզի փորձենք առավելագույն օպերատիվ ժամկետներում սկսել շինարակական աշխատանքները: Մեղրիի ՀԷԿ-ի շինարարությունը գնահատվում է 323 մլն դոլար, որը ներդնում է Իրանական ներդրումային ընկերությունը: Պայմանագրի համաձայն, 15 տարվա ընթացքում ՀԷԿ-ի կողմից արտադրվող 239 Կվտ հզորությամբ էներգիան մատակարարվելու է Իրան էլեկտրահաղորդումների գծերի (ԷՀԳ) միջոցով, որից հետո կայանն անհատույց անցնելու է հայկական կողմին: Ընդ որում, համատեղ փորձարկումներով պետք է հիմնավորվի, որ փոխանցման պահին ՀԷԿ-ի էլեկտրամեխանիկական և հիդրոմեխանիկական սարքավորումներն ունեն օգտակար շահագործման առնվազն 10 տարվա ռեսուրս, իսկ թունելը և ինժեներական կառույցները` առնվազն 30 տարվա ռեսուրս:
Ինչ վերաբերվում է նմանատիպ ՀԷԿ-երի շինարարությանը, ապա Հայաստանը դեռևս չի քննարկում նման պլաններ, քանի որ մեր երկրում այդպիսի ծավալների ջրային ռեսուրսներ չկան:
(?)Հայաստանը և Իրանը սկսել են հերթական ԷՀԳ շինարարությունը: Ինչպիսի՞ն է լինելու դրա հզորությունը, որքա՞ն է նախագծի արժողությունը: ԷՀԳ-ն առաջինը չէ, որ կառուցել են Հայաստանը և Իրանը: Ինչպե՞ս են շահագործվում արդեն ունեցած ԷՀԳ-ը և որքա՞ն է դրանց ընդհանուր հզորությունը:
(!)Մինչև 2011-ի վերջ պատրաստ կլինի Հայաստան-Իրան երրորդ բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդումների գծերի 70 տոկոսը: Իրանից Հայաստան նոր ԷՀԳ շինարարությունն իրականացնելու է իրանական Sanir ընկերությունը, նախագծի արժեքը գնահատվում է մոտավորապես 100 մլն եվրո: Ներկա պահին Հայաստանի և Իրանի միջև գործում են երկու բարձրավոլտ ԷՀԳ, որոնց ընդհանուր հզորությունը կազմում է 450 Մվտ, իսկ երրորդ ԷՀԳ հետ՝ 1200Մվտ:
(?)Պատմեք Իրան-Հայաստան գազատարի շահագործման մասին: Կառուցվելո՞ւ է արդյոք գազատարի երկրորդ գիծը և որքա՞ն է լինելու շինարարության արժողությունը:
(!)Հայաստանի էներգահամակարգի անվտանգության հիմնական դրույթներից է նրա դիվերսիֆիկացիան, ուստի մենք քննարկում ենք թե մագիստրալ գազատարի, որով ռուսական բնական գազը Վրաստանի տարածքով մտնում է Հայաստան, թե Իրան-Հայաստան գազատարի աշխատանքի նպատակահարմարությունը: Կարող եմ ասել մի բան. 2011-ին մենք ապահովել ենք էլեկտրաէներգիայի մշակման 15 տոկոս աճ 2010-ի համեմատ, որից 12 տոկոսն արտահանվել է «գազ՝ էլեկտրաէներգիայի փոխարեն» ծրագրի շրջանակներում, որն իրագործվում է Իրանի կողմից: Ավելին, Իրան-Հայաստան գազատարը նախատեսված է նրա համար, որպեսզի ցանկացած ֆորս մաժորային իրավիճակում կարողանա ապահովել բնական գազի Հայաստանի ողջ պահանջարկը և նույնսիկ մի քանի տարվա տեմպերի աճ:
Միևնույն ժամանակ, մենք երկրորդ նման գազատարի շինարարության ծրագիր չունենք:
(?)Ինչպե՞ս են ընթանում Հայաստան-Իրան նավթատարի շինարարության գործերը: Որքա՞ն արժի նախագիծը: Ստորագրվելո՞ւ է արդյոք նավթատարի շինարարության մասին վերջնական պայմանագիր Հայաստանի և Իրանի միջև Իրանի նախագահի` Հայաստան կատարելիք այցի շրջանակներում:
(!)Հայաստանը և Իրանը մտադիր են մինչև 2014-ը կառուցել 8 դյույմ լայնությամբ 365 կմ-անոց նավթատար: Նավթատարը թույլ կտա Հայաստանին նավթամթերք ստանալ ոչ միայն Իրանի նավթազտարաններից, այլ նաև Պարսից ծոցից, որտեղ այսօրվա դրությամբ գտնվում է աշխարհում թվով երկրորդ բորսան, որտեղ վաճառվում է տարբեր որակի նավթամթերք: Հայաստանը կկարողանա օգտվել բորսայում գործող գներից, որոնք զգալիորեն տարբերվում են միջերկրածովյին գներից և զգալիորեն կրճատել տրանսպորտային ծախսերը: Պետք է հիշել այն բարդ իրավֆիճակը, որի մեջ հայտնվեց Հայաստանը երկու տարի առաջ Վրաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների պատճառով:
Ինչ վերաբերվում է տնտեսապես արդյունավետ նախագծում ներդրումներին, ապա ներդրողներ կգտնվեն: Նավթատարի շինարարությունը Հայաստանի տարածքում կֆինանսավորի հայկական կողմը, իսկ Իրանի տարածքում՝ իրանական կողմը: Նավթատարի շահագործման մասին պայմանագիրը կկնքվի 25 տարով: Հայաստանի ներքին սպառման պահանջարկը կազմում է տարեկան 400 հազար տոննա: Այս նավթատարը թույլ կտա լիովին բավարարել նավթամթերքի մեր պահանջմունքները, ինչպես նաև ապահովել տարանցման ծավալների ավելացում առաջիկա մի քանի տարվա ընթացքում:
Ինչ վերաբերվում է Մահմուդ Ահմադինեժադի այցի շրջանակներում վերջնական պայմանագիր կնքելուն, ապա եթե նավթամթերքների խողովակաշարի ծրագրի շուրջ բոլոր բանակցություններն ավարտված լինեն, հնարավոր է, որ այդ այցի շրջանակներում ստորագրվեն համապատասխան փաստաթղթեր:
(?)Հայաստանում կառուցվելո՞ւ է արդյոք նավթազտարան, չէ՞ որ այդ հնարավորությունը Հայաստանը, Իրանը և Ռուսաստանը քննարկել են նախկինում:
(!)Հայաստանում նավթազտարան ստեղծելու գաղափարն ուժի մեջ է մնում: Հայաստանում նավթազտարան կառուցելու ծրագրի մի մասը կազմում է հենց Իրան-Հայաստան նավթատարի շինարարությունը, բայց այդ հսկայական ծրագրի իրագործման համար անհրաժեշտ է համապատասխան ենթակառուցվածք, մասնավորապես, Իրան-Հայաստան երկաթուղու կառուցումը, որով հետագայում հնարավոր կլինի տեղափոխել պատրաստի արտադրանքն արտաքին շուկաներ, քանի որ երկրի ներսում այդ արտադրանքը համապատասխան պահաջարկ չի ունենա: Կարծում եմ, որ կգա ժամանակ, և այդ գաղափարը կյանքի կկոչվի:
(?)Այս համագործակցության համատեքստում ինչպե՞ս եք գնահատում Իրանի հետ համագործակցությունը, և որքանո՞վ է բարձրանալու Հայաստանը էներգաանվտանգությունը: Ինչպիսի՞ դեր է խաղալու մեր երկիրը տարածաշրջանում:
(!)Իրանի հետ համագործակցությունը ես բավարար եմ գնահատում: Ինչ վերաբերվում է հարցի երկրորդ մասին, ապա անհնար է ասել, թե որքան կբարձրանա Հայաստանի էներգաանվտանգությունը` 20 տոկոսով, 30 տոկոսով…Այնուամենայնիվ, Հայաստանն էներգաանվտանգության մակարդակով կդառնա տարածաշրջանի առաջատար երկրներից մեկը:

28 Март 2011 - 16:42 AMT
(?) С целью повышения энергетической независимости Армения значительно активизировала сотрудничество с Ираном. Расскажите о реализуемых совместных программах. На какой стадии они находятся?
(!) Армения и Иран реализуют целый ряд совместных программ в энергетической сфере, в числе которых строительство Мегринской ГЭС на реке Аракс, нефтепровода, газопровод, а также строительство третьей ЛЭП. Большинство из этих проектов в 2011 году вступят в практический этап.
(?) Как проходит подготовка к строительству Мегринской ГЭС? Когда начнутся непосредственные строительные работы и какова будет их стоимость? Согласно договору между Арменией и Ираном ГЭС перейдет в собственность Армении только через 15. Не будет ли станция изношенна к тому времени и будет ли Армении выгодно ее содержание и эксплуатация? Возможно ли строительство новых ГЭС по аналогу Мегринской?
(!) Армения и Иран планируют построить на реке Аракс две самые мощные на Южном Кавказе ГЭС: с армянской стороны станция будет располагаться в Мегри, а с иранской стороны – в Карачиларе. Каждая из станций будет ежегодно вырабатывать по 793 млн. кВт.ч электроэнергии. Расчетная мощность Мегринской ГЭС составит 130 МВт.
В этом году мы должны будем завершить все подготовительные работы, чтобы приступить непосредственно к строительству Мегринской ГЭС, которое планируется завершить в течение пяти лет. На данный момент мы решаем вопросы выделения земельных участков и предоставления лицензий, чтобы постараться максимально в оперативные сроки начать строительные работы. Строительство Мегринской ГЭС оценивается в $323 млн., которые инвестирует Иранская инвестиционная компания. В соответствии с договором, в течение 15 лет вырабатываемая на ГЭС электроэнергия напряженностью в 230 кВт будет поставляться в Иран по ЛЭП, построенной инвестором, после чего станция безвозмездно перейдет армянской стороне. При этом по результатам совестных испытаний должно быть получено обоснование, что в момент передачи ГЭС Армении ее электромеханическое и гидромеханическое оборудование имеет как минимум 10-ий эксплуатационный ресурс, а тоннель и инженерные строения – минимальный 30-ий ресурс.
Что касается строительство других аналогичных ГЭС, то Армения пока не рассматривает подобных планов, поскольку в нашей стране нет водных ресурсов в таких объемах.
(?) Армения и Иран начали строительство очередной ЛЭП. Какова будет ее мощность, какова стоимость проекта? Эта ЛЭП не первая, которую построили Армения и Иран. Как эксплуатируются уже имеющиеся ЛЭП и какова их суммарная мощность?
(!) До конца 2011 г. будет готово 70% третьей высоковольтной линии электропередач Армения – Иран. Строительство новой ЛЭП (линии электропередач) из Ирана в Армению осуществляет иранская компания Sanir, стоимость проекта оценивается приблизительно в 100 млн евро. В настоящее время между Арменией и Ираном действуют две высоковольтные ЛЭП, суммарная мощность которых составляет 450 МВт, а вместе с третьей ЛЭП – 1200 МВт.
(?) Расскажите подробнее об эксплуатации газопровода Иран-Армения. Будет ли строиться вторая линия газопровода и какова будет стоимость строительства?
(!) Одним из основных положений безопасности энергосистемы Армении является ее диверсификация, поэтому мы рассматриваем целесообразность работы и магистрального газопровода, по которому российский природный газ по территории Грузии поступает в Армению, и газопровода Иран-Армения. Могу сказать одно: в 2011 году мы обеспечили рост выработки электроэнергии на 15% по сравнению с 2010 годом, из которых 12% было направлено на экспорт в рамках программы «газ взамен на электроэнергию», реализуемой с Ираном. Более того, газопровод Иран-Армения рассчитан также на то, что в любых форс-мажорных ситуациях сможет обеспечить всю потребность Армении в природном газе, и даже рост темпов на несколько лет. В то же время у нас нет программы по строительству второго подобного газопровода.
(?) Как обстоит дело в настоящее время со строительством нефтепровода Армения-Иран? Какова будет стоимость проекта и будет? Будет ли подписан окончательный договор о строительстве нефтепровода между Арменией и Ираном в рамках ожидаемого визита главы этой страны Махмуда Ахманиджада?
(!) Строительство нефтепровода Иран-Армения, которое планируется завершить в 2014 году, позволит Армении транспортировать нефтепродукты не только с нефтеперерабатывающих заводов (НПЗ) Ирана, но и из Персидского залива, который на сегодняшний день является второй в мире биржей, где торгуют нефтепродуктами разного качества. Те нефтепродукты, которые по своему качеству будут удовлетворять наши потребности, мы сможем транспортироваться по этому нефтепроводу. После строительства нефтепровода станет возможным транспортировать нефтепродукты из Персидского залива в Тебриз (этот нефтепровод есть, и он действует), а из Тебриза уже в Армению, что позволит пользоваться ценами этой нефтяной биржи, которые значительно отличаются от цен Средиземного моря, и значительно сократить транспортные расходы по сравнению с железнодорожным вариантом или другим иным. Это позволит нам не то что снизить стоимость нефтепродуктов, а стабилизировать их транспортировку в Армению. Надо вспомнить сложную ситуацию, в которой оказалась Армении два года назад из-за событий в Грузии.
Что же касается инвестиций в эффективный с экономический точки зрения проект, то инвесторы найдутся, в том числе он, возможно, будет профинансирован за счет госсредств Армении. Строительство нефтепровода на территории Армении согласно достигнутым договоренностям будет финансировать армянская сторона, а на территории Ирана, соответственно, – иранская. Договор по эксплуатации нефтепровода будет заключен на 25 лет, поэтому и были произведены расчеты по увеличению объемов транспортировки за этот период с учетом ряда факторов, в числе которых экономический рост, рост населения Армении. С учетом того, что внутренняя потребность Армении в нефтепродуктах составляет 400 тыс. тонн в год, то этот нефтепровод позволит полностью покрыть все наши потребности в нефтепродуктах, а также обеспечить увеличение объемов транзита на протяжении последующих лет.
Что же касается окончательного подписания договора в рамках визита Махмуда Ахманиджада, то если все переговоры вокруг нефтепровода будут завершены, возможно, что в рамках его визита в Армению будут подписаны соответствующие документы.
(?) Будет ли строиться в Армении НПЗ, ведь данную возможность Армения, Иран и Россия также обсуждали раньше?
(!) Идея создания в Армении масштабного нефтеперерабатывающего завода остается в силе. Часть программы по строительству в Армении НПЗ составляет именно строительство нефтепровода Иран-Армения, но для реализации этого огромного проекта необходима соответствующая инфраструктура, в частности, строительство железной дороги Иран-Армения, по которой в дальнейшем станет возможно транспортировать готовую продукцию на внешние рынки, поскольку внутри страны не будет соответствующего спроса на эту продукцию. Я считаю, что придет время, и эта идея воплотиться в жизнь.
(?) В контексте данного сотрудничества, как вы оцениваете сотрудничество с Ираном, и насколько повысится энергобезопасность Армении. Какую роль наша страна будет играть в регионе?
(!) Сотрудничество с Иран я оцениваю как удовлетворительное. Что же касается второй части вопроса, то невозможно сказать, насколько повысится энергобезопасность Армении: на 20%, на 30% … Тем не менее, Армения станет одной из ведущих стран региона по уровню энергобезопасности.