29 Մարտ 2011 - 09:10 AMT
Էդուարդ Հովհաննիսյանի կարծիքով Հայաստանում կամ պետք է լինի որակյալ տեխզննում կամ չպետք է լինի ընդհանրապես
Վարորդների իրավունքների պաշտպանության կենտրոնի` «Աքիլլես» ՀԿ-ի նախագահ Էդուարդ Հովհաննիսյանը մեծ խնդիրներ է տեսնում Հայաստանում ավտոտրանսպորտային միջոցների տեխնիկական զննման կազմակերպման և վերհսկման գործընթացում: «Հայաստանում կամ պետք է լինի որակյալ տեխզննում կամ չպետք է լինի ընդհանրապես»,- մարտի 29-ին մամլո ասուլիսում ասել է նա: Նրա խոսքերով, կառավարության 2009-ի որոշման համաձայն տեխզննման գործընթացը երկրում պետք է ազատականացվի և դրվի ՓԲԸ-ների վրա այն հույսով, որ դրանք կարող են պատշաճ մակարդակով կատարել իրենց վրա դրված պարտավորությունները: Այսօր մայրաքաղաքում գործում են տեխզննման շուրջ 9 կայաններ և ավելի քան 30` երկրի մարզերում, բայց դրանք բոլորը վարորդների ցանկությամբ ձևակերպում են ձևական տեխզննում:Ինչպես նշել է Էդուարդ Հովսեփյանը, մեկ կայանը մեկ օրում կարող է ընդունել մինչև 16 մեքենա` դրանցից յուրաքանչյուրին հատկացնելով 30-ական րոպե, սակայն տարեվերջին կայանը ձևակերպում է մինչև 100 մեքենայի տեխզննում: Նա նաև հավելել է, որ նախատեսված 64 ընթացակարգերից կայանն անցկացնում է միայն երկուսը, ավելին, դրանք հագեցած չեն անհրաժեշտ սարքավորումներով, բայց ահա «բլանկում նշվում են բոլոր 64-ը»: ՀՀ «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն անսարք ավտոմեքենան վարելու արդյունքում հասցված վնասն ամբողջությամբ ընկնում է ոչ թե վարորդի, այլ տեխզննման կայանի վրա: Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարարությունը պարտավոր է վերահսկել տեխզննման կայանների աշխատանքը և խախտումների դեպքում տուգանք կիրառել 500 հազար դրամի չափով: «Նախարարությունում կատարված հարցմանը մեզ պատասխանեցին, որ ոչ մի կայան վերջին ժամանակները չի տուգանվել»,- ասել է Է. Հովսեփյանը և ավելացրել, որ նախարարությունում խոսում են, որ գիտեն առկա խնդիրների մասին և աշխատում են դրանց լուծման վրա:

29 Март 2011 - 09:10 AMT
Председатель центра защиты прав водителей ОО «Ахилл» Эдуард Ованесян видит большие проблемы в процессе организации и контроля технического осмотра автотранспортных средств в Армении. «В Армении либо должен быть качественный техосмотр либо его не должно быть вообще», – сказал он 29 марта на пресс-конференции в Ереване. По его словам, согласно решению правительства от 2009 года процесс техосмотра в стране был либерализован и возложен на закрытые акционерные общества в надежде на то, что они смогут на должном уровне выполнить взятые на себя обязательства. На сегодняшний день в столице действует порядка 9 станций техосмотра и более 30 – в областях страны, но все они по желанию водителей оформляют фиктивный техосмотр.
Как пояснил Эдуард Ованесян, одна станция в день может принять до 16 машин, уделив каждой из них по 30 мин., однако к концу года каждая станция оформляет техосмотр до 100 машин. Председатель центра защиты прав водителей также добавил, что из предусмотренных 64 процедур, станции проводят всего лишь две, более того, они не оснащены необходимым оборудованием, а «вот в бланке отмечены все 64». Согласно закону РА «О безопасности дорожного движения», ответственность за вред, причиненный в результате вождения неисправного автотранспортного средства, полностью лежит на водителе, а не на станции техосмотра. В то же время, Министерство транспорта и связи Армении обязано контролировать работу станций техосмотра и применять штраф в случае нарушений в размере 500 тыс. драмов. «На запрос в Минтрансе о нарушениях нам ответили, что ни одна станция за последнее время не была оштрафована», – отметил Эдуард Ованесян. В связи с этим он добавил, что в Министерстве говорят, что знают о существующих проблемах и работают над их решениями.