29 Մարտ 2011 - 10:10 AMT
ԱՊՀ երկրների շարքում Microsoft ընկերության համակարգչային ծրագրերի ոչ օրինական օգտագործմամբ Հայաստանը զբաղեցնում է երկրորդ տեղը Վրաստանից հետո, լրագրողներին հաղորդել է Հայաստանում Business Software Alliance ներկայացուցչության իրավաբան Նարինե Մկրտչյանը: Հայաստանի կառավարությունում լիցենզավորված ծրագրերից օգտվում են միայն արդարադատության ու կրթության և գիտության նախարարությունները, իսկ մնացած գերատեսչություններն օգտագործում են ոչ օրինական արտադրանք: Իրավաբանի խոսքերով, լիցենզավորված ծրագրերի կիրառման օգտին դրական տեղաշարժեր կան բիզնեսի ոլորտում: Այս ոլորտի 70 տոկոսը և բանկերի գրեթե 100 տոկոսն օգտագործում են Microsoft-ի լիցենզավորված արտադրանք:
«Կառավարությունը և ընկերությունները պետք է գիտակցեն, որ վճարելով լիցենզավորված ծրագրերի համար, նրանք ավելի լավ են պաշտպանվում տեխնիկական սպառնալիքներից և հաքերային գրոհներից»,- ասել է նա:
Լիցենզավորված ծրագրերով համակարգիչներ վաճառող խանութների ցուցակի առաջին տեղում է Doxx Computers-ը, երկրորդ տեղում` Bever Computers-ը, երրորդ տեղում` Fine-ը: Ցածր ցուցանիշներ հավաքած խանութների ցուցակում են Arscomp, HASH Computers-ը և Gayane Shop-ը:
Հայաստանում Business Software Alliance ներկայացուցչությունը զբաղվում է Հայաստանում Microsoft ընկերության հեղինակային իրավունքներով և հետազոտում է խանութների և իրավաբանական անձնանց կողմից լիցենզավորված ծրագրերի օգտագործումը: 2010-ին ընկերությունը ներկայացրել է 18 դիմում ՀՀ ոստիկանություն`քրեական հետապնդում սկսելու խնդրանքով: Բոլոր դիմումներով իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում արձանագրվել են վնասի հատուցումներ և դրանցից 3-ով քրեական գործեր են հարուցված: 2010-ին Microsoft ընկերությանը փոխանցվել է 18 000 դոլար փոխհատուցում:

В списке стран СНГ по использованию пиратских компьютерных программ компании Microsoft Армения занимает второе место после Грузии, сообщила журналистам юрист представительства Business Software Alliance в Армении Нарине Мкртчян. В правительстве Армении лицензионными программами пользуются только Министерство юстиции и Министерство образования, а остальные ведомства используют пиратскую продукцию. По словам юриста, есть положительные сдвиги в пользу использования лицензионных программ в сфере бизнеса. В этой сфере 70% и почти 100% банков компаний используют лицензионную продукцию Майкрософт.
“Правительство и компании должны осознать, что, заплатив за лицензионную программу, они намного лучше защищены от технических угроз и взлома”, – сказала она.
Первым в списке магазинов компьютерной техники, продающих компьютеры с проинсталлированными лицензионными программами, значится Doxx Computers, на втором месте Bever Computers, а на третьем – Fine. В списке аутсайдеров – Arscomp, HASH Computers и магазин Gayane.
Представительство Business Software Alliance в Армении занимается авторскими правами компании Microsoft в Армении и исследует использование магазинами и юридическими лицами лицензионных программ. Пока компания не рассматривает дела частных лиц, использующие пиратскую продукцию. Компания подала за 2009 год пять судебных исков, поучив в общей сложности $4000 в качестве компенсации за ущерб, а в 2010 году 18 судебных исков, из которых 15 решились мирным путем, и в качестве компенсации за ущерб Microsoft получила компенсацию в размере $18 000, 3 уголовных дела еще рассматриваются.