Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) մարտի 30-ին ներկայացրել է մարտի 12-ին «Լուսակերտ» թռչնաֆաբրիկայի նկատմամբ հարուցված վարչական վարույթի արդյունքները, որին բաժին է ընկնում շուկայի 26.06 տոկոսը:
Ինչպես հաղորդել է հանձնաժողովի փորձագետ Մանուկ Միքայելյանը, ընկերությունն ամանորյա տոների շրջանում ստեղծել է դեֆիցիտի նախադրյալներ` իր արտադրանքը չհանելով շուկա: «Նա գերազանցել է շուկայում առաջատարի իր լիազորությունները, որի համար պարտավոր է վճարել 100 մլն դրամ տուգանք»,- հայտարարել է փորձագետը:
Միքայելյանի խոսքերով, Հայաստանում 2010-ի դեկտեմբերին չի նկատվել ձվերի արտադրության դեֆիցիտ, քանի որ վիճակագրության համաձայն 2010-ին Հայաստանում արտադրվել է 719 մլն հատ ձու, ինչը 14 տոկոսով ավելի է 2009-ից: «Ընկերության մատակարարներն ամբողջությամբ չեն իրացրել իրենց արտադրանքը, ինչի մասին վկայում են խոշոր առևտրի կետերից ստացված տվյալները»,- ասել է Միքայելյանը:
2010թ-ի դեկտեմբերին ձվի շուկայում ստեղծված իրավիճակի հետևանքով Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) ուսումնասիրություն էր սկսել, որի ընթացքում, ի թիվս այլ միջոցառումների, նաև ստուգումներ է իրականացրել տվյալ շուկայում աշխատող ընկերություններում: Ամփոփելով կատարված ուսումնասիրությունների և ստուգումների արդյունքները` հանձնաժողովը որոշում է կայացրել վարչական վարույթ հարուցել «Լուսակերտ» ՍՊԸ-ի նկատմամբ:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении представила 30 марта итоги производства, возбужденного 12 марта в отношении птицефабрики «Лусакерт», на долю которой приходится 26,06% рынка.
Как сообщил на заседании Комиссии эксперт Манук Микаелян, компания в период новогодних праздников создала предпосылки дефицита, не представив свою продукцию на рынок яиц. “Она превысила свои полномочия доминанта на рынке, за что будет обязана выплатить штраф в размере 100 млн. драмов”,- заявил эксперт.
По словам Микаеляна, в Армении в декабре 2010 года не было выявлено дефицита производства яиц, так как, согласно статистике, в 2010 году в Армении было произведено 719 млн. штук яиц, что на 14 процентов больше 2009 года, добавив, что с 2006 года в Армении наблюдается стабильная тенденция роста производства. “Поставщики компании не реализовывали свою продукцию в полном объеме, о чем свидетельствуют также данные, полученные из крупных торговых точек. Более того, были выявлены нарушения в оформлении счет фактур”,- сообщил Микаелян.
В результате ситуации, сложившейся в декабре 2010 года на рынке яиц, Комиссия начала исследование, в ходе которого, в числе других мероприятий были проведены проверки в компаниях, работающих на этом рынке.
Обобщив итоги исследований и проверок, Комиссия приняла решение возбудить производства в отношении ООО «Лусакерт»,
Перед новогодними праздниками на армянском рынке был зарегистрирован рост цен на яйца с 50 до 150 драмов за штуку, вызванный дефицитом на рынке.