Հայաստանի Ագրարագյուղացիական միավորման նախագահ Հրաչյա Բերբերյանը դրական է գնահատել կառավարության քաղաքականությունը գյուղատնտեսության ոլորտում: Միաժամանակ, նա նշել է, որ որոշ պաշտոնյաներ, հետապնդելով անձնական շահեր, կարող են վնասել այդ դրական միտումներին:
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանի գյուղատնտեսության վերջին նախարարը մեծ վնաս է հասցրել այդ ոլորտին, որի համար պետք է պատասխան տա:
Բերբերյանը կոչ է արել ուշադրություն դարձնել գյուղատնտեսական վարկերի բարձր տոկոսադրույքների վրա և նշել, որ բանկերը ԿԲ-ից վարկերը ստացել են տարեկան 7 տոկոս տոկոսադրույքով, իսկ ֆերմերներին տվել են 24 տոկոսով: Նրա խոսքերով, այդ խնդիրների լուծման համար անհրաժեշտ է համակարգված պետական քաղաքականություն` ուղղված այնպիսի խնդիրների լուծմանը, ինչպիսիք են ամեն տարի սերմնացանի աշխատանքների ժամանակ դիզվառելիքի գների բարձրացումը, թունաքիմիկատների և պարարտանյութերի խնդիրները: «Մենք պետք է գյուղատնտեսությունը վստահենք արտադրողներին: Եթե վստահենք, լավ արդյունք կստանանք»,- ասել է Բերբերյանը:

Председатель Аграрно-крестьянского объединения Армении (АКО) Грачья Берберян положительно оценил политику правительства в сфере сельского хозяйства. При этом он заметил, что некоторые чиновники в погоне за своими личными интересами могут навредить этой положительной тенденции.
Глава АКО также добавил, что последний министр сельского хозяйства Армении нанес большой вред этой сфере, за что должен ответить.
Берберян призвал обратить внимание на высокие процентные ставки сельхоз кредитов, отметив, что банки получали кредиты от ЦБ под 7% годовых, а давали фермерам под 24%. По его словам, для решения этих проблем нужна скоординированная государственная политика, направленная на решение таких проблем, как повышающиеся каждый год во время посевных работ цены на дизтопливо, проблемы ядохимикатов и удобрений. “Нам надо доверить сельское хозяйство производителям. Будем доверять, получим хороший результат”, – добавил Грачья Берберян.