30 Մարտ 2011 - 10:04 AMT
«Փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության ֆինանսավորումը կնպաստի գործազրկության կրճատմանն ու հիմք կստեղծի տնտեսական աճի համար»,-մարտի 30-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԲ անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) Կովկասի տարածաշրջանի ղեկավար Թոմաս Լյուբեկը:
Մարտի 30-ին Երևանում ՀԲ անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) ու հայկական ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկը վարկային պայմանագիր են կնքել, որի համաձայն IFC-ին 20 մլն դոլար կտրամադրի բանկին փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության, այդ թվում գյուղատնտեսության ոլորտում, ֆինանսավորման համար:
Ըստ Լյուբեկի, Հայաստանն պատկանում է այն երկրների թվին, որոնք զգալիորեն տուժել են համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամից: «ՀՆԱ անկումը 2009-ին կազմեց 15 տոկոս, սակայն 2010թ. ապահովվեց տնտեսական աճ և այդ գործընթացը շարունակվում է»,-ասել է նա:
Միևնույն ժամանակ Լյուբեկը գտնում է, որ կա ռիսկ պահանջարկի առումով, սակայն «ՀՀ կառավարությունը ակտիվ գործողություններ է ձեռնարկում ճգնաժամի հետևանքները հաղթահարելու համար»:

30 Март 2011 - 10:04 AMT
«Финансирование малого и среднего бизнеса будет содействовать сокращению роста безработицы и создаст основы для экономического роста», – заявил 30 марта на пресс-конференции в Ереване руководитель по кавказскому региону Международной финансовой корпорацией (IFC) – члена группы Всемирного банка, Томас Любек.
30 марта в Ереване состоялось подписание кредитного договора между Международной финансовой корпорацией (IFC) – членом группы Всемирного банка, и армянским ACBA-Credit Agricole Bank, согласно которому IFC предоставит банку 20 млн долларов для финансирования малого и среднего бизнеса, в том числе и сельского хозяйства.
По его словам, Армения принадлежит к тем странам, которые значительно пострадали от мирового финансового кризиса. «Спад ВВП в 2009 году составил 15%, однако в 2010 году был обеспечен экономический рост, и этот процесс продолжается», – сказал он.
В то же время Томас Любек считает, что есть риски по линии спроса, «но правительство Армении предприняло активные шаги по преодолению последствий кризиса».