Մարտի 25-ին ավարտվել է ներմուծված ավտոմեքենաների մաքսային ձևակերպումներին աջակցելու նպատակով ՀՀ քաղաքացիներին բյուջետային արտոնյալ վարկերի տրամադրման գործընթացը: Ինչպես ասվում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության պաշտոնական կայքում տեղակայված հաղորդագրության մեջ, ծրագրի շրջանակում թվով 1516 քաղաքացիների տրամադրվել են բյուջետային վարկեր:
Մասնավորապես, ՀՀ ֆինանսների նախարարության կողմից վարկային պայմանագրեր են կնքվել Երևան քաղաքի 150 բնակիչների հետ: Մարզերից ստացված տվյալներով`606 վարկ է տրամադրվել Լոռիում, 375-ը` Տավուշի, 304-ը` Շիրակի մարզերում: Համապատասխանաբար 30, 28 և 23 վարկեր են տրամադրվել Արագածոտնի, Արմավիրի և Կոտայքի մարզերի բնակիչներին: Ծրագրի իրականացման համար ՀՀ պետական բյուջեից նախատեսված 1 մլրդ դրամից հատկացվել է շուրջ 935 մլն դրամ: Քաղաքացիներին վարկերը տրամադրվել են անտոկոս, վեցամսյա վերադարձման ժամկետով: Ընդհանուր առմամբ վարկային պայմանագրի կնքման առավելագույն տևողությունը 30 րոպե է:
Երևան քաղաքի բնակիչները վարկային պայմանագիր կնքելու նպատակով մինչև 2011 թվականի մարտի 25-ը ներառյալ պետք է դիմեն ՀՀ ֆինանսների նախարարություն, իսկ մարզի բնակիչները` համապատասխան մարզպետարան: Քաղաքացիները պետք է ներկայացնեն անձնագրի, սոցիալական քարտի (սոցիալական քարտ չունենալու դեպքում` այդ մասին տեղեկանքի պատճենը և 2011 թվականի հունվարի 26-ից հետո տրանսպորտային միջոցի վերաարտահանման մաքսային հայտարարագրի և իր անվամբ ՀՀ տարածք ներմուծելու փոխադրման ամփոփագրի պատճենները; տվյալ տրանսպորտային միջոցի նախնական մաքսային արժեքի վերաբերյալ տեղեկանք, տրված մարզի բնակչին` մարզպետարանի, իսկ Երևան քաղաքի բնակչին` Մաքսատան կողմից: Մաքսային արժեքի շեմին ներմուծվելիք կամ ներմուծված տրանսպորտային միջոցի բավարարումը պարզելու նպատակով` մարզի բնակիչը տրանսպորտային միջոցի բնութագրող և նույնականացման տվալները ներկայացնում է իր բնակության վայրի մարզպետարան, Երևան քաղաքի բնակիչը` մաքսատուն: Մարզպետարանն անձից ստացած տվյալները ներկայացում է վերադաս մաքսային մարմին, որը երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում մարզպետարանին է ներկայացնում տվյալ տրանսպորտային միջոցի նախնական մաքսային արժեքի վերաբերյալ տեղեկատվություն, ինչի հիման վրա մարզպետարանը ներմուծողին գրավոր հայտնում է նախնական մաքսային արժեքը:

25 марта был завершен процесс выдачи льготных бюджетных кредитов с целью содействия таможенному оформлению импортированных машин. Как говорится в сообщении, размещенном на официальном сайте Минфина РА, в рамках программы 1516 граждан получили бюджетные кредиты на общую сумму в 935 млн драмов из предусмотренного 1 млрд драмов.
В частности, Минфин РА заключил 150 кредитных соглашения в столице, 606 договоров было заключено в Лорийской области Армении, 375 договоров – в Тавушской области, 304 – в Ширакской области, 30, 28 и 23 было выдано, соответственно, в Арагацотне, Армавире и Котайке.
Кредиты гражданам предоставляются на льготных условиях сроком на 6 месяцев. Кредиты могут получить физические лица, импортировавшие транспортные средства вместимостью не более 10 пассажирских мест, произведенные до 2005 года, с таможенной стоимостью до 5 млн драмов. Максимальное время заключения договора – 30 минут.
Чтобы заключить кредитный договор, жители Еревана должны были до 25 марта 2011 года включительно обратиться в Министерство финансов, а жители областей – в соответствующие областные администрации и предоставить копию паспорта, социальной карты (или справку об отсутствии соцкарты). Помимо этого, необходимо было представить копии таможенной декларации о реэкспорте транспортного средства после 26 января 2011 года и документа об импорте в Армению на его имя, справку о предварительной таможенной стоимости данного транспортного средства.