«Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ սոցիալապես անապահով ընտանիքների համար, որոնք բնական գազ են օգտագործում, նախատեսվում է գազի սակագնի նվազեցում ապրիլի 1-ից», – «Հրազդան-5»-ի շինհրապարակ այցի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ Վարչության նախագահ – Գլխավոր տնօրեն Վարդան Հարությունյանը:
«ՀայՌուսգազարդ»-ին արդեն տրամադրվել է սոցիալապես անապահով ընտանիքների ցանկը: Ըստ առկա տվյալների, այդ ցանկից 49 500 ընտանիքներ հանդիսանում են գազասպառող, որոնց համար էլ նախատեսված է գազի սակագնի նվազեցում: Էներգետիկ համակարգում կատարված վերազինումների և վերակառուցումների արդյունքում, մասնավորապես՝ Երևանի ՋԷԿ-ի արդիականացման աշխատանքների շնորհիվ, առաջացել են խնայված միջոցներ, որոնք կուղղվեն գազի սակագնի մեղմացմանը: Ցանկում ընգդրկված բաժանորդներին հատկացվելու են համապատասխան կտրոններ, որոնց հիման վրա 300 խմ սպառած գազի համար յուրաքանչյուր խմ դիմաց վճարելու են 100 դրամ: 300 խմ ավելի սպառած գազի դիմաց կվճարեն գործող սակագնով` 132 դրամ:

“По инициативе президента РА для необеспеченных слоев населения, пользователей природного газа, предусмотрено снижение тарифа на газ с 1 апреля”, – об этом сообщил в беседе с журналистами председатель правления – генеральный директор ЗАО “АрмРосгазпром” Вардан Арутюнян в ходе посещения строительной площадки “Раздан-5”.
Компании “АрмРосгазпром” уже предоставлен перечень социально необеспеченных семей. Согласно имеющимся данным, из этого списка 49,5 тысячи семей являются потребителями газа, для которых и предусматривается понижение газового тарифа.
В результате осуществленных в энергетической системе перевооружений и перестроек, в частности, благодаря модернизации Ереванской ТЭС, появились сбереженные средства, которые будут направлены на смягчение тарифа на газ. Потребителям, включенным в список и потребляющим до 300 куб.м газа, будут выданы талоны, по которым они будут платить 100 драм за каждый кубометр. Для абонентов, потребляющих свыше 300 кубометров, будет сохранен действующий тариф: 132 драма.