Եվրոպական Միությունը East Invest նոր տարածաշրջանային ծրագիր է նախաձեռնել փոքր և միջին ձեռնարկատիրությանն աջակցելու միջոցով Արևելյան գործընկերության երկրների հետ առևտրի և ներդրումների զարգացման համար: Ծրագիրը կներկայացվի մարտի 31-ին Բրյուսելում:
Ծրագրի ներկայացմանը նվիրված միջոցառմանը ԵՄ և Արևելյան գործընկերության երկրների ձեռնարկատիրական կառույցների ներկայացուցիչները կքննարկեն ծրագրի գործողությունների պլանը: ԵՄ ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության գծով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն հայտնել է, որ East Invest ծրագիրն ուղղված է ԵՄ հետ ինտեգրման ուղղությամբ տնտեսական փոխակերպումների ճանապարհին Արևելյան գործընկերության երկրներին աջակցությանը:
Այս տարածաշրջանային նախագծի համար ԵՄ-ն 8,75 միլիոն եվրո է հատկացրել, հաղորդում է ԱՊԱ-ն:
Արևելյան գործընկերության ծրագիրը գործարկվեց 2009 թվականին և ուղղված է ԵՄ հետ վեց երկրների` Ադրբեջանի, Հայաստանի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Մոլդովայի և Բելառուսի մերձեցմանը:

30 Март 2011 - 15:52 AMT
ЕС презентует новую программу East Invest по поддержке малого и среднего бизнеса в странах Восточного партнерства
Европейский Союз инициировал новую региональную программу East Invest для развития торговли и инвестиций со странами Восточного партнерства посредством поддержки малого и среднего бизнеса. Презентация программы пройдет 31 марта в Брюсселе.
На мероприятии, посвященном презентации программы, представители бизнес структур ЕС и стран Восточного партнерства обсудят план действий программы. Еврокомиссар по вопросам расширения и политики соседства Штефан Фюле заявил, что программа East Invest направлена на поддержку стран Восточного партнерства на пути экономических преобразований в направлении интеграции с ЕС.
На данный региональный проект ЕС выделила 8,75 миллионов евро, передает АПА.
Программа Восточного партнерства была запущена в 2009 году и направлена на сближение ЕС с шестью странами – Азербайджаном, Арменией, Грузией, Украиной, Молдовой и Беларусью.
ЕС презентует новую программу East Invest для развития торговли и инвестиций со странами Восточного партнерства посредством поддержки МСБ