Մարտի 30-ին «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ Վարչության նախագահ-Գլխավոր տնօրեն Վարդան Հարությունյանն աշխատանքային այց է կատարել Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկ: Նա շրջել է «Հրազդան-5»-ի շինհրապարակում, այցելել է կաթսատուրբինային ու քիմիական արտադրամասեր և էներգաբլոկի կառավարման ավտոմատացված կենտրոն, ծանոթացել աշխատանքների ընթացքին:
Ըստ Վարդան Հարությունյանի, «Հրազդան-5»-ի աշխատանքները գրեթե ավարտված են: «Միակ խնդիրը կապված է 1991թ. արտադրված շոգետուրբինի հետ: Մեր մասնագետների պրոֆեսիոնալիզմի շնորհիվ թերություններ են հայտնաբերվել շոգետուրբինի վրա, սարքավորումը ետ է ուղարկվել «Սիլովիե մաշինի» ԲԲԸ ` գործարանային պայմաններում թերությունները վերացնելու համար: Հուսով եմ, որ մինչև ապրիլի վերջ տուրբինը կլինի Հայաստանում, այնուհետև կսկվեն թողարկման-կարգաբերման աշխատանքները, որոնք կավարտվեն 1 ամսվա ընթացքում», – ասաց Վարդան Հարությունյանը:
«Հրազդան-5»-ի վերակառուցման համար օգտագործվում են տեխնոլոգիապես բարդ սարքավորումներ, ներդրվել են ժամանակակից տեխնոլոգիաներ, ինչը կառույցը դարձնում է յուրահատուկ: Ընդ որում, այդ աննախադեպ տեխնիկական լուծումները կիրառվել են հնացած էներգաբլոկն արդիականացնելու համար: Քանի որ «ՀայՌուսգազարդ»-ն առաջինն է, որ ներդրել է նման ժամանակակից տեխլոլոգիաներ, ապա Ընկերությունը պատրաստվում է դիմել համապատասխան մարմնին` տեխնոլոգիական լուծումները պատենտավորելու համար:
Էներգաբլոկի հզորությունը հասցնելով 480 ՄՎտ-ի և շահագործելով այն` «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ն ծրագրում է մասնաբաժին ապահովել էլեկտրաէներգիայի արտադրության շուկայում և ավելացնել էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալները հարևան երկրներ:
2008-2010թթ. ընթացքում Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի շինարարության ավարտի և արդիականացման նպատակով ներդրվել է շուրջ 443 մլն ԱՄՆ դոլար, որից 248,8 մլն ԱՄՆ դոլարը` գույքային համալիրի ձեռքբերման նպատակով: Մասնագետների և գործընկերների գնահատմամբ, «Հրազդան-5»-ի վերակառուցման համար օգտագործվող նորագույն, տեխնոլոգիապես բարդ սարքավորումները, ներդրվող ժամանակակից տեխնոլոգիաները, աննախադեպ տեխնիկական լուծումները կառույցը դարձնում են եզակի ոչ միայն մեր տարածաշրջանում, այլ նաև աշխարհում:

30 марта председатель правления – генеральный директора ЗАО “АрмРосгазпром” Вардан Арутюнян с рабочим визитом побывал на 5-ом энергоблоке Разданской ТЭС. Он посетил строительную площадку “Раздан-5”, побывал в химическом и котлотурбинном цехах, в блочном щите управления и ознакомился с ходом выполнения работ, сообщает пресс-служба компании.
По словам Арутюняна, работы на Раздан-5 почти завершены. “Единственная проблема связана с паровой турбиной, произведенной в 1991 году. Благодаря профессионализму наших специалистов на паровой турбине были обнаружены недостатки, и оборудование было отправлено в ОАО "Силовые машины" на ремонт в заводских условиях. Надеюсь, что турбина в конце апреля будет возвращена в Армению, после чего начнутся пуско-наладочные работы, которые будут завершены в течение 1 месяца”,- отметил он.
При реконструкции “Раздан-5” было внедрено сложное технологическое оборудование, использованы современные технологии, что делает объект уникальным. Кроме того, это беспрецедентное техническое решение было применено для модернизации устаревшего энергоблока.
Эксплуатация энергоблока мощностью 480 МВт позволит ЗАО “АрмРосгазпром” получить значительную долю на армянском рынке электрогенерации и увеличить поставки электроэнергии в соседние страны. В результате реализации проекта по завершению строительства 5-го блока Разданской ТЭС и его модернизации суммарный объем инвестиций компании в 2008-2010гг. составил 443 млн долларов, из них $248,8 млн – на приобретение имущественного комплекса.
По оценке специалистов и коллег, применение при реконструкции “Раздан-5” новейшего, сложного технологического оборудования и внедрение современных технологий, беспрецедентных технических решений делают объект уникальным, не имеющим аналогов не только в регионе, но и в мире.