2011թ. փետրվարին հանրապետությունում իրականացվել է անշարժ գույքի 14834 գործարք, որոնց քանակը 2010թ. փետրվարի համեմատ աճել է 10.6 տոկոսով, իսկ 2011թ. հունվարի համեմատ` 54.0 տոկոսով:
2011թ. փետրվարին անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացված 3538 օտարման գործարքների 78.3 տոկոսը կազմել է առուվաճառքը, 21.1 տոկոսը` նվիրատվությունները և 0.7 տոկոսը` փոխանակությունները: Անշարժ գույքի օտարման գործարքների քանակի 36.0 տոկոսն արձանագրվել է Երևան քաղաքում, իսկ օտարված անշարժ գույքի 38.5 տոկոսը հանդիսանում են բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանները:
Անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեի տվյալների համաձայն, 2011թ. փետրվարին, 2011թ. հունվարի համեմատ, անշարժ գույքի օտարման գործարքների քանակն աճել է 36.9 տոկոսով, իսկ 2010թ. փետրվարի համեմատ` 6.6 տոկոսով:
2011թ. փետրվարին Երևան քաղաքում անշարժ գույքի առուվաճառքի գործարքների 71.9 տոկոսն արձանագրվել է բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանների նկատմամբ: Երևան քաղաքում 2011թ. փետրվարին, 2011թ. հունվարի համեմատ, բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանների առուվաճառքի գործարքների քանակն աճել է 2.0 անգամ, իսկ 2010թ. փետրվարի համեմատ` 19.4 տոկոսով:
Գնային ինդեքսների ուսումնասիրությունը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ Երևան քաղաքում 2011թ. փետրվարին բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանների, 1քմ մակերեսի հաշվարկով, շուկայական միջին գները, 2011թ. հունվարի համեմատ, աճել են 0.7 տոկոսով:
2011թ. փետրվարին մարզերում վաճառվել է բազմաբնակարան բնակելի շենքերի 331 բնակարան, որոնց քանակը, 2011թ. հունվարի համեմատ, աճել է 37.9 տոկոսով, իսկ 2010թ. փետրվարի համեմատ` 7.8 տոկոսով:

31 Март 2011 - 08:09 AMT
В феврале 2011 года в Армении в отношении недвижимого имущества было реализовано 14 834 сделки, что больше аналогичного периода 2010 года на 10,6%. При этом, как сообщает Государственный комитет кадастра недвижимости Армении, по сравнению с январем 2011 года этот показатель выше на 54%.
В феврале 2011 года в отношении недвижимого имущества было реализовано 3 538 сделок по отчуждению, из которых 78,3% составили сделки по купле-продаже, 21,1% – сделки по дарственной и 0,7% – по обмену. По линии сделок купли-продажи 36% приходится на столицу, а 38,5% сделок были оформлены по многоквартирным жилым зданиям. В то же время в феврале 2011 года по сравнению с январем 2011 года число сделок по отчуждению недвижимого имущества увеличилось на 36,9%, а по сравнению с февралем 2010 года – на 6,6%.
В феврале 2011 года 71,9% сделок по купле-продаже недвижимого имущества в Ереване было совершено в отношении квартир многоэтажных жилых зданий. При этом в феврале по сравнению с январем 2011 года число сделок увеличилось в 2 раза, а по сравнению с февралем 2010 года – на 19,4%.
Согласно данным Госкомитета кадастра недвижимости, средняя рыночная цена 1 кв. м в феврале 2011 года в многоэтажных жилых зданиях административных районов Еревана составила 260 000 драмов по сравнению с 270 300 драмов за аналогичный период 2010 года, и увеличилась по сравнению с январем 2011 года на 0,7%. В центре столицы цена 1 кв. м в феврале составила 442 800 драмов, в административном районе Арабкир – 356 100 драмов, Канакер-Зейтун – 275 200 драмов, Нор-Норк – 228 100 драмов, Аван – 231 000 драмов, Эребуни 236 300 драмов, Шенгавит – 237 300 драмов, Давташен – 261 400 драмов, Ачапняк – 222 200 драмов, Малатиа-Себастиа – 221 000 драмов, а в Нубарашене – 149 000 драмов.
В феврале 2011 года в областях Армении было продано 331 квартир в многоэтажных жилых зданиях, число которых по сравнению с январем 2011 года возросло на 37,9%, а по сравнению с февралем 2010 года – на 7,8%.