31 Մարտ 2011 - 08:44 AMT
«Վաճառականների միություն» ՀԿ-ի նախագահ Ցոլվարդ Գևորգյանը կոչ է արել վերականգնել Հայաստանի Տնտեսական դատարանը: Նրա խոսքերով, այդ դատարանն օպերատիվ լուծում էր տնտեսական ոլորտում առկա խնդիրները` ի տարբերություն այժմ գործող Վարչական դատարանի, «որն ուղղակի չի հասցնում գլուխ հանել նման քանակությամբ գործերից»:
Այդ առումով Ցոլվարդ Գևորգյանը հաղորդել է, որ կազմակերպությունը երկար տարիներ օգնություն է ցուցաբերել մի շարք դատավարությունների, որոնք վերաբերվում են ՓՄՁ ներկայացուցիչներին, բայց ահա Տնտեսական դատարանի լուծարումով ամեն ինչ բարդացել է: Նա բերել է մի գործի օրինակ, որի դատավարությունը սկսվել է դեռ 2009-ի դեկտեմբերին և մինչ օրս չի ավարտվել: «4-5 ամիս ընդմիջումներով մենք այդ գործի առիթով այցելում ենք Վարչական դատարան, և եթե մինչև տարեվերջ մեզ հաջողվի լուծել այն, լավ կլինի»,- Երևանում մամլո ասուլիսում նշել է նա:
Հայաստանում 2008-ի հունվարի 1-ից գործում է նոր դատական համակարգ, որի ստեղծումը նախատեսվել է Հայաստանի Դատական օրենսգրքի կողմից, որն ընդունվել է 2007-ի փետրվարի 21-ին: ԴՔ համաձայն 2008-ի հունվարի 1-ից Հայաստանում գործում են ընդհանուր իրավասության, մասնագիտացված դատարաններ, Վարչական, Բողոքարկիչ և Վճռաբեկ դատարաններ: Նոր դատարանների ստեղծման հետ միասին Հայաստանում հունվարի 1-ից լուծարվել է Տնտեսական դատարանը:

Председатель общественной организации «Купцы Армении» Цолвард Геворкян обратилась с призывом к общественности о восстановлении в Армении Экономического суда. По ее словам, этот суд очень оперативно решал возникающие проблемы в экономической сфере в отличие от действующего сейчас Административного суда, «который просто не успевает один справиться с таким количеством дел».
В этом контексте Цолвард Геворкян сообщила, что организации на протяжении многих лет удалось оказать помощь целому ряду судебных разбирательств, касающихся представителей МСБ, но вот с упразднением Экономического суда, работа намного усложнилась. Она привела пример одного дела, судебное разбирательство по которому было начато в декабре 2009 года и по сей день не завершено. «С интервалами в 4-5 месяцев мы посещаем Административный суд по этому делу, и если до конца этого года нам удастся его разрешить – будет хорошо», – отметила она на пресс-конференции 31 марта в Ереване.
В Армении с 1 января 2008 года начала действовать новая судебная система, создание которой было предусмотрено Судебным кодексом Армении, принятым 21 февраля 2007 года. В соответствии с СК с 1 января 2008 года в Армении действуют суды общей юрисдикции, специализированные суды, Административный суд, Апелляционный и Кассационный суды. Наряду с созданием новых судов в Армении с 1 января был упразднен Экономический суд.