31 Մարտ 2011 - 14:30 AMT
Մարտի 31-ին Արագածոտնի մարզում` Օշականի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց դպրատանը, Հայաստանի կառավարության արտագնա նիստում կառավարությունը հաստատել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Վերականգնման վարկերի բանկի աջակցությամբ Կովկասյան նախաձեռնության շրջանակում իրականացված «Գյումրի-2» ենթակայանի վերականգնում» վարկային ծրագրի գլխավոր կապալառուի ընտրության միջազգային մրցույթի արդյունքը` հաղթող ճանաչելով «Ալսթոմ Գրիդ ԳմբՀ» ընկերությունը։
Պայմանագրային բանակցության արդյունքում ընկերությունը պարտավորվել է օպտիկամանրաթելային մալուխը մոնտաժել դրա համար առաջարկված ամենացածր գնով։ Պայմանագրի ընդհանուր արժեքն է 12283696,41 եվրո։
«Գյումրի-2» ենթակայանը տարածաշրջանային նշանակություն ունի: Այն կարող է էլեկտրաէներգիայով ապահովել Թուրքիան Գյումրի-Կարս գծի միջոցով: Ենթակայանը կառուցվել է 1972 թվականին, 1988թ. երկրաշարժի ժամանակ զգալի տուժել է:

31 Март 2011 - 14:30 AMT
Правительство Армении на выездном заседании в Ошакане утвердило результаты международного конкурса по отбору главного подрядчика кредитной программы «Восстановление подстанции «Гюмри-2», осуществленного в рамках Кавказской инициативы при содействии банка Восстановительных кредитов Германии. Как отмечается в сообщении пресс-службы правительства РА, победителем была признана компания «Алстом Грид ГмбГ».
Компания обязалась cмонтировать оптико-тонковолокнистый кабель за самую низкую цену, предложенную для этого. Общая стоимость договора составляет 12 млн 283 тысячи 696 евро.
Подстанция Гюмри-2 имеет региональное значение. Она может обеспечивать электроэнергией Турцию посредством линии Гюмри – Карс. Подстанция была построена в 1972 г., во время землетрясения 1988 г. она существенно пострадала.