2 Ապրիլ 2011 - 11:36 AMT
ՀՀ կառավարությունն արտագնա նիստում, որը կայացել է Օշական գյուղում, որոշում է ընդունել անապահով ընտանիքներին մատակարարվող բնական գազի սակագնի նվազեցման միջոցառումների մասին։ «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ-ին առաջարկվել է 2011թ. ապրիլի 1-ից մինչև 2012թ. մարտի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում բնական գազ սպառող անապահով ընտանիքներից 300 խմ բնական գազի քանակության համար վճարումները գանձել ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի հաստատած սակագնից նվազեցված գնով ամսական մինչև 10 հազար խմ սպառման դեպքում` 1000 խորանարդ մետրի համար հարյուր դրամ (ներառյալ ԱԱՀ)։ Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի դիտարկմամբ` սույն որոշումից կօգտվի երկրի շուրջ 60 հազար անապահով ընտանիք, այն է` իրականություն կդառնա ՀՀ նախագահի ուղղակի հանձնարարականը։ «Սա սոցիալական լուրջ միջոցառում է»,- ասել է նա։
«Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ սոցիալապես անապահով ընտանիքների համար, որոնք բնական գազ են օգտագործում, նախատեսվում է գազի սակագնի նվազեցում ապրիլի 1-ից», – «Հրազդան-5»-ի շինհրապարակ այցի ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ Վարչության նախագահ – Գլխավոր տնօրեն Վարդան Հարությունյանը:
«ՀայՌուսգազարդ»-ին արդեն տրամադրվել է սոցիալապես անապահով ընտանիքների ցանկը: Ըստ առկա տվյալների, այդ ցանկից 49 500 ընտանիքներ հանդիսանում են գազասպառող, որոնց համար էլ նախատեսված է գազի սակագնի նվազեցում: Էներգետիկ համակարգում կատարված վերազինումների և վերակառուցումների արդյունքում, մասնավորապես՝ Երևանի ՋԷԿ-ի արդիականացման աշխատանքների շնորհիվ, առաջացել են խնայված միջոցներ, որոնք կուղղվեն գազի սակագնի մեղմացմանը: Ցանկում ընգդրկված բաժանորդներին հատկացվելու են համապատասխան կտրոններ, որոնց հիման վրա 300 խմ սպառած գազի համար յուրաքանչյուր խմ դիմաց վճարելու են 100 դրամ: 300 խմ ավելի սպառած գազի դիմաց կվճարեն գործող սակագնով` 132 դրամ:
Ոռոգման ջրի սուբսիդավորման համար Հայաստանի կառավարությունը 4,2 մլրդ դրամ կհատկացնի, ինչը թույլ կտա չբարձրացնել սակագները: Այդ մասին Արագածոտնի մարզում` Օշականի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց դպրատանը Հայաստանի կառավարության արտագնա նիստում հայտնել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը, գործադիրը մարտի 31-ին հաստատել է 2011թ. ընթացքում ըստ ջրօգտագործողների ընկերությունների պետական ֆինանսական աջակցության չափաքանակները։
Բացի դրանից Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունավետության բարձրացման նպատակով ՀՀ ԱԺ-ում գտնվում է մեծ օրենսդրական փաթեթ, որը նախատեսում է նրա լիազորությունների ընդլայնում: Սպասվում է, որ նոր լիազորությունների շնորհիվ հանձնաժողովը կկարողանա ավելի լավ կատարել իր պարտականությունները և թույլ չտալ տեղական շուկայում գների բարձրացում, հատկապես առաջին անհրաժեշտության ապրանքների համար:

При этом одним из важнейших шагов, по словам председателя постоянной парламентской комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагика Минасяна, является компенсация цен на газ для социально необеспеченных семей в Армении, что позволит смягчить влияние инфляции.
Таким образом, уже с 1 апреля 2011 года 60 тыс. необеспеченных семей с 1 апреля 2011 года по 1 апреля 2012 года будут платить за природный газ по сниженным тарифам. Компании “АрмРосгазпром” уже предоставлен перечень социально необеспеченных семей. Согласно имеющимся данным, из этого списка 49,5 тысячи семей являются потребителями газа, для которых и предусматривается понижение газового тарифа.
В результате осуществленных в энергетической системе перевооружений и перестроек, в частности, благодаря модернизации Ереванской ТЭС, появились сбереженные средства, которые будут направлены на смягчение тарифа на газ. Потребителям, включенным в список и потребляющим до 300 куб. м газа, будут выданы талоны, по которым они будут платить 100 драм за каждый кубометр. Для абонентов, потребляющих свыше 300 кубометров, будет сохранен действующий тариф: 132 драма.
Помимо этого, о снижении тарифов заявила и компания «Ереван Джур», которая представила в Комиссию по регулированию общественных услуг Армении новый тариф на питьевую воду для потребителей: 175 драмов за 1 кубометр вместо прежних 181 драмов. Коммерческий директор компании «Ереван Джур» Гагик Маркарян сказал, что установление нового тарифа стало возможным благодаря снижению затрат на воду и электроэнергию в Ереване, и в случае утверждения Комиссией он начнет действовать с июля текущего года.
А вот на субсидирование оросительной воды на 2011 год правительство Армении выделит 4,2 млрд драмов, что позволит не повышать тарифы. По словам главы правительства, это именно та проблема, которая постоянно беспокоит сельчан. Таким образом, 60% годовых расходов на оросительную воду берет на себя правительство. Кроме того, с целью повышения эффективности работы Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении в НС РА находится большой законодательный пакет, предусматривающий расширение ее полномочий. Ожидается, что благодаря новым полномочиям, Комиссия сможет лучше справлять со своими обязанностями и не допускать необоснованного роста цен на местном рынке, особенно на продукты первой необходимости, повышение цен на которые так бьет по карману рядовых граждан Армении.