4 Ապրիլ 2011 - 09:13 AMT
Հայաստանի սպառողական շուկայում 2011-ի մարտին փետրվարի համեմատ ամենաբարձր գներն արձանագրվել են ապրանքների 13 խմբերում` 0.1 տոկոսից 3.3 տոկոս, ընդ որում երեք խմբերում նկատվել է անկում` 0.1 տոկոսից 2.2 տոկոս: Այդ մասին ապրիլի 4-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության գների վիճակագրության և միջազգային համադրումների բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը: Մասնավորապես, նրա խոսքերով, նկատվել է մսամթերքի գնի անկում` 0.1 տոկոս, ձվի` 0.4 տոկոս, մրգերի` 2.2: 2010-ի դեկտեմբերի համեմատ 2011-ի մարտին արձանագրվել է ձկնամթերքի անկում` 0.7 տոկոս. ձվի` 5.7 տոկոս, մնացած ապրանքների խմբերում արձանագրվել է աճ: «Երեք ամսում ամենաբարձր գնաճն արձանագրվել է բանջարեղենի գծով կարտոֆիլի համար` 34 տոկոս, մրգերի գծով` 24.6 տոկոս, շաքարի` 6.8 տոկոս, սուրճի, թեյի, կակաոյի` 5.4 տոկոս, հացամթերքի` 4.8, կաթի` 1.1»,- ասել է նա:
2011թ. մարտին փետրվարի համեմատ ՀՀ սպառողական շուկայում արձանագրվել է 0.8 տոկոս գնաճ: Պարենային ապրանքների (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ) գները նշված ժամանակահատվածում աճել են 0.8 տոկոսով, ոչ պարենային ապրանքներինը` 0.5 տոկոսով, իսկ ծառայությունների սակագները` 0.9 տոկոսով:
Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, 2011թ. մարտին 2010թ. մարտի համեմատ սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 111.5 տոկոս, այդ թվում պարենային ապրանքներինը (ներառյալ ոգելից խմիչք և ծխախոտ)` 115.5 տոկոս, ոչ պարենային ապրանքներինը`103.8 տոկոս, ծառայությունների սակագներինը` 108.4 տոկոս, իսկ հունվար-մարտին 2010թ. հունվար-մարտի համեմատ` համապատասխանաբար 111.1 տոկոս, 115.2 , 103.5 և 107.6 տոկոս: Հանրապետության դիտարկվող քաղաքներում 2011թ. մարտին փետրվարի համեմատ գրանցվել է սպառողական գների 0.2-2.7 տոկոս գնաճ, ընդ որում, գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է ք. Եղեգնաձորում: Մայրաքաղաքում սպառողական գներն աճել են 0.5 տոկոսով:

Самые высокие цены на продовольственном рынке Армении в марте по сравнению с февралем 2011 года были зафиксированы в 13 группах товаров – 0,1% -3,3%, при этом в трех группах был отмечен спад – 0,1%-2,2%. Об этом 4 апреля на пресс-конференции в Ереване сообщил начальник отдела статистики цен и международных сопоставлений Национальной статистической службы Армении Гурген Мартиросян. В частности, по его словам, спад был отмечен на мясопродукты в размере 0,1%, яйца – 0,4%, фрукты – 2,2% . По сравнению с декабрем 2010 года в марте 2011 года был зафиксирован спад на рыбопродукты в размере 0,7, яиц – 5,7% , по всем остальным группам товаров был зафиксирован рост. «За три месяца самая высокая инфляция была зафиксирована по линии овощей на картофель – более 34%, по линии фруктов – 24,6%, сахар –6,8%, кофе, чай, какао – 5,4%, хлебопродукты – 4,8%. молоко – 1,1%», – сказал он.
В марте 2011 года по сравнению с февралем на потребительском рынке Армении была зафиксирована инфляция в 0,8%. Цены на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) за указанный период выросли на 0,8%, на непродовольственные товары возросли на 0,5%, а тарифы в сфере услуг – на 0,9%.
При этом в марте 2011 года по сравнению с мартом 2010 года индекс потребительских цен составил 111,5%. В том числе индекс цен на продовольственные товары (включая алкогольные напитки и табачные изделия) составил 115,5%, на непродовольственные – 103,8%, а на тарифы в сфере услуг – 108,4%, а в январе-марте текущего года по сравнению с январем-мартом 2010 года 111,1%, 115,2%, 103,5% и 107,6%, соответственно.
В марте по отношению к февралю 2011 года во всех исследуемых городах страны потребительские цены выросли на 0,2-2,7%, а самый высокий показатель был зафиксирован в Ехегнадзоре, (область Вайоц-Дзор), а самый низкий – в Гюмри (Ширакская область). При этом в столице потребительские цены выросли на 0,5%.