4 Ապրիլ 2011 - 10:51 AMT
Այսօրվա դրությամբ Հայաստանում գազ են սպառում մոտ 600 հազար սպառողներ: Ինչպես այսօր ԱԺ-ում կայացած լսումների ժամանակ հայտարարել է Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի ղեկավար Ռոբերտ Նազարյանը, դա 8 անգամ ավելի է, քան գազասպառողների քանակը 1999թ.: «1999թ. Հայաստանում գազ էին սպառում 70 հազար բաժանորդներ: 12 տարվա ընթացքում գազամատակարարման համակարգում իրականացվել են 66 մլրդ դրամի (180 մլն դոլար) ներդրումներ»,-ասել է Ռոբերտ Նազարյանը:
Անդրադառնալով գազի նոր սակագնին, որն ուժի մեջ է մտել 2010թ. ապրիլի 1-ից, հանձնաժողովի նախագահը հայտարարել է, որ սակագնի բարձրացման վրա անդրադարձել են մի շարք գործոններ՝ Հայաստան ներկրվող գազի սակագնի աճը 17 տոկոսով, Հայաստանում փոխարժույթի տատանումները, գազի սպառման 20-տոկոսանոց կրճատումը, գազամատակարարման համակարգի ընդլայնման ծախսերի աճը: Ռոբերտ Նազարյանը նշել է, որ գազի սպառումը Հայաստանում երկու անգամ ավելի շահավետ է, քան էլեկտրաէներգիայի սպառումը:

4 Апрель 2011 - 10:51 AMT
На сегодняшний день в Армении газ потребляют более 600 тысяч абонентов. Как в ходе парламентских слушаний заявил глава комиссии по регулированию общественных услуг Армении Роберт Назарян, это в 8 раз больше по сравнению с количеством пользователей газа в 1999 году. «В 1999 году в Армении газ потребляли около 70 тысяч абонентов. В течение прошедших 12 лет в системе газоснабжения были осуществлены инвестиции в размере 66 миллиардов драмов ($180 миллионов)», – сказал Назарян.
Говоря о новом тарифе на газ, который вступил в силу с 1 апреля 2010 года, глава комиссии заявил, что на повышение тарифа на голубое топливо повлиял ряд факторов – подорожание импортируемого в Армению газа на 17%, колебания валюты доллар-драм в Армении, двадцатипроцентное сокращение потребления газа, увеличение расходов на расширение системы газоснабжения.
Роберт Назарян отметил, что употребление газа в Армении в два раза выгоднее по сравнению с электроэнергией.