Ապրիլի 3-ին` ժամը 13:45-ին, Հայաստանի ատոմային էլեկտրակայանի երկրորդ բլոկում դադարեցվել է էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը: Ըստ ատոմակայանի աշխատանքային կանոնակարգի` տարեկան մեկ անգամ նախատեսվում է կայանում իրականացնել էներգաբլոկի պրոֆիլակտիկ նորոգման և մաքրման աշխատանքներ: Այս օրերի ընթացքում կկատարվեն ատոմակայանի էներգաբլոկի ընթացիկ նորոգման, ինչպես նաև` տուրբինային կոնդենսատորների մաքրման աշխատանքներ:
ԱԷԿ-ում էներգաարտադրությունը կվերսկսվի ապրիլի 7-ին մեկ տուրբոագրեգատով, իսկ մյուս տուրբոագրեգատի մաքրման աշխատանքները կշարունակվեն: ԱԷԿ-ը ամբողջ հզորությամբ էներգաարտադրության ցանցին կմիանա ապրիլի 19-ին:

На 2-м энергоблоке Армянской АЭС 3 апреля было остановлено производство электроэнергии и начат профилактический ремонт и очистка, сообщает пресс-служба Министерства энергетики Армении.
В сообщении отмечается, что согласно рабочему регламенту АЭС, раз в год предусмотрены работы по профилактическому ремонту и очистке станции. В течение ближайших дней будет произведен текущий ремонт энергоблока, а также проведены работы по очистке турбинных конденсаторов.
С 7-ого апреля возобновится производство электроэнергии с помощью одного турбоагрегата, а АЭС начнет свою работу в полную мощность с 19-ого апреля.