5 Ապրիլ 2011 - 07:22 AMT
Հայաստանի 17 հազար կմ երկարությամբ ոռոգման համակարգի վերակառուցման համար, որի հաշվին ոռոգվում է 130 հազար հա, անհրաժեշտ են 1.5 մլրդ դրամի ներդումներ: Այդ մասին ապրիլի 5-ին մամլո ասուլիսում հաղորդել է ՀՀ Տարածքային կառավարման նախարարության Ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի ԾԻԳ-ի տնօրեն Ադիբեկ Ղազարյանը: Նրա խոսքերով, ոռոգման համակարգը խորհրդային ժամանակներից չի ենթարկվել լիովին կապիտալ վերանորոգման, իսկ վերջին 15 տարում ամբողջությամբ վերանորոգվել է միայն 1000 կմ հատվածը պետբյուջեի միջոցների և միջազգային կառույցների աջակցության հաշվին:
Անդրադառնալով գարնանային շրջանում համակարգի պատրաստվածության հարցերին` Ղազարյանը նշել է, որ սեզոնի սկզբին համակարգի պատրաստվածությունը կազմում է ավելի քան 90 տոկոս:
Իր հերթին, «Վաղարշապատ» ջրօգտագործող ընկերության գործադիր տնօրեն Սուրիկ Սեդրակյանը նշել է , որ արդեն մարտի 6-10-ից Հայաստանի Արմավիրի մարզի գյուղացիները ստանում են ոռոգման ջուր հաստատված ժամանակացույցի համաձայն: Միաժամանակ, նա հավելել է, որ ոռոգման ջրի մատակարարման համակարգում վերջին տարիներին նկատվում են զգալի դրական փոփոխություններ և «կոնկրետ մենք այն անջատելու հետ կապված խնդիրներ չունենք»:

5 Апрель 2011 - 07:22 AMT
На реконструкцию оросительной системы Армении, протяженностью в 17 тыс. км, за счет которой орошается 130 тыс. га, необходимы инвестиции в размере $1,5 млрд. Об этом на пресс-конференции 5 апреля сообщил директор Офиса реализации программ Государственного комитета по водному хозяйству министерства территориального управления Армении Адибек Казарян. По его словам оросительная система не подвергалась полному капитальному ремонту с советских времен, а за последние 15 лет полностью было отремонтирован лишь 1000 км за счет средств госбюджета и содействия международных структур.
Касаясь вопросов подготовки системы к весеннему оросительному сезону, то Адибек Казарян добавил, что к началу сезона готовность системы составляет более 90%.
В свою очередь исполнительный директор компании по водопользованию «Вагаршапат» Сурик Седракян отметил, что уже с 6-10 марта сельчане Армавирской области Армении получают оросительную воду согласно установленному графику. При этом он добавил, что в системе поставки оросительной воды потребителям за последние годы отмечены значительные улучшения и «конкретно у нас нет проблем, связанных с ее отключением».