5 Ապրիլ 2011 - 13:11 AMT
Ապրիլի 5-ին Հայաստան է ներկրվել 125 տոննա էլիտար և Ա դասի կարտոֆիլի տնկանյութ: Եվս 300 տոննա կներկրվի մինչև ապրիլի վերջ: Հոլանդիայից ներկրված կարտոֆիլի բարձրորակ սերմացուի առաջին մասը` 500 տոննան Հայաստան է հասել ապրիլի 4-ին: Ներկրվել է սերմացուի շուրջ 12 տեսակ, որի ընդունմանը գյուղացիների հետ մասնակցել է նաև ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը, հաղորդում է Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարության մամլո ծառայությունը: «Կտեսնեք` առաջիկայում մեծ փոփոխություններ են սպասվում: Մնում է ցույց տալ քրտնաջան աշխատանք», – ասել է Սերգո Կարապետյանը: Նա ավելացրել է, որ այժմ մնում է սերմացուն ժամանակին բաշխել գյուղացիներին, հավուր պատշաճի կատարվեն աշխատանքները, որպեսզի տարվա վերջում բարձր ցուցանիշներ լինեն:
Մարզպետարաններն ու գյուղապետերն արդեն տեղեկացված են և պետք է առաջիկայում իրենց պահանջներին համապատասխան պատվերները ներկայացնեն Հայաստանի ագրարագյուղացիական միություն` ստանալու անհրաժեշտ քանակը: Ինչպես տեղեկացրել է միության նախագահ Հրաչ Բերբերյանը, վճարման մեխանիզմը մեղմացվել է, գնորդները գումարը վճարելու են մաս-մաս, իսկ կանխիկը լինելու է գումարի միայն 30 տոկոսը: «Միջազգային շուկայում և' սերմի գներն են բարձրացել, և' պարենային գներն առհասարակ: Սակայն մենք անցյալ տարվա գները պահպանել ենք` չանցնելով 400 դրամի սահմանը», – ասել է Հրաչ Բերբերյանը:

В Армению 4-5 апреля было импортировано 625 тонн высококачественных семян картофеля 12-и видов, сообщает пресс-служба Министерства сельского хозяйства страны. В сообщении отмечается, что еще 300 тонн семян картофеля будет импортировано до конца апреля. “Вот увидите, в будущем ожидаются большие изменения, надо лишь кропотливо работать”, – заявил крестьянам участвующий в приемке семян министр сельского хозяйства Серго Карапетян. Он также добавил, что сейчас нужно вовремя раздать семена крестьянам, и осуществить на должном уровне работы, чтобы в конце года получить высокие показатели.
Семена картофеля крестьянам будут предоставлены с помощью Аграрно-крестьянского объединение Армении (АКО). Председатель АКО Грачья Берберян сообщил, что будут сохранены прошлогодние цены и смягчен механизм оплаты, благодаря чему крестьяне должны будут первоначально заплатить лишь 30 % стоимости семян, остальное заплатят в течение времени по частям. “На мировом рынке и цены семян повысились, и цены продовольствия в целом. Однако мы сохранили прошлогодние цены, не перейдя рубеж 400 драмов”, – отметил он.