6 Ապրիլ 2011 - 08:30 AMT
Հայաստանի տարածքում 2010-ին գործել է 21 բանկ, որոնց վարկային ներդրումների ծավալները 2009-ի համեմատ ավելացել են 28.7 տոկոսով, ընդ որում գյուղատնտեսության ոլորտում վարկավորման ծավալների աճն ավելացել է 19 տոկոսով: Այդ մասին ապրիլի 6-ին կլոր սեղանի ընթացքում, որը կազմակերպվել է Հայաստանի տնտեսական լրագրողների ակումբի կողմից, հաղորդել է Հայաստանի բանկերի միության նախագահ, «Արարատբանկ» ԲԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանը : Նրա խոսքերով, Հայաստանի բոլոր առևտրային բանկերն ունիվերսալ են, առաջարկում են բանկային ծառայությունների ողջ սպեկտրը, սակայն այսօր գյուղատնտեսության վարկավորումը, հիմնականում, մասնագիտանում է 6 բանկերի վրա:
Ինչպես հաղորդել է Օսիպյանը, գյուղատնտեսական վարկերի միջին տոկոսադրույքը կազմում է 17-19 տոկոս արդյունաբերության մեջ 14 տոկոս միջին շուկայական տոկոսադրույքի համեմատ: Աշոտ Օսիպյանը դա բացատրել է նրանով, որ բանկերը ստիպված են լինում հատուկ մեխանիզմ կիրառել գյուղատնտեսական վարկի գնահատման ժամանակ, հավելելով, որ այդ գործընթացը բարդանում է անշարժ գույքի կադաստրի բացակայության, ընտանի կենդանիների գրանցման, գրավի իրացվելիության պատճառով` «խնդիրներ, որոնք լուծում են պահանջում, որի պատճառով այդ ոլորտին բաժին է ընկնում Հայաստանի բանկային համակարգի ընդհանուր վարկային պորտֆելի միայն 6 տոկոսը»:
Միաժամանակ, ՀԲՄ նախագահը հավելել է, որ «բանկերը մտածում են այնպիսի ծառայությունների ընդլայնման ուղղությամբ, ինչպիսիք են լիզինգը և ֆակտորինգը»: «Այսօր Հայաստանի բանկային համակարգում բարձր է մրցակցության մակարդակը, և այստեղ մենք տեսնում ենք բանկային ծառայությունների տրամադրման տոկոսադրույքների նվազում»:

6 Апрель 2011 - 08:30 AMT
На территории Армении в 2010 году действовал 21 банк, объемы кредитных вложений которых увеличились по сравнению с 2009 годом на 28,7%, при этом рост объемов кредитования сферы сельского хозяйства увеличились на 19%. Об этом 6 апреля в ходе круглого стола, организованного клубом экономических журналистов Армении сообщил председатель Союза банков Армении (СБА), председатель правления – исполнительный директор ОАО «Араратбак» Ашот Осипян. По его словам, все комбанки Армении, являясь универсальными, предоставляют весь сектор банковских услуг, однако на сегодняшний день на кредитовании сельского хозяйства, в основном, специализируются 6 банков.
Как сообщил банкир, средняя процентная ставка по сельхозкредитам составляет 17-19%, по сравнению 14% среднерыночной ставкой в промышленности. Ашот Осипян объяснил это тем, что банкам приходится применять особый механизм при оценке риска сельхозкредита, добавив, что этот процесс усложняется из-за отсутствия кадастра движимого имущества, паспортизации домашних животных, ликвидности залога, – «проблем, требующих решение, в силу чего на долю этой сферы приходится всего лишь 6% от общего кредитного портфеля банковской системы Армении».
Одновременно председатель СБА добавил, что «банки думают в направлении расширения предоставления таких услуг, как лизинг и факторинг». «На сегодняшний день в банковской системе Армении высок уровень конкуренции, и здесь мы видим снижение процентных ставок по предоставлению банковских услуг», – отметил он.