Հայաստանի բանկերի միության նախագահ, «Արարատբանկ» ԲԲԸ-ի վարչության նախագահ, գործադիր տնօրեն Աշոտ Օսիպյանը կարծում է, որ գյուղատնտեսության սուբսիդավորման վերաբերյալ կառավարության ծրագիրն արդյունավետ կլինի: «Շուկայում կհայտնվեն նոր խաղացողներ, քանի որ վարկերը կտրամադրվեն ցածր տոկոսադրույքներով և դրամով»,- ասել է ապրիլի 6-ին կլոր սեղանի ընթացքում, որը կազմակերպվել է Հայաստանի տնտեսական հարցերը լուսաբանող լրագրողների ակումբի կողմից: Նրա խոսքերով, կառավարական ծրագիրը նոր մշակույթ կմտցնի, կբարձրանա բանկերի հետաքրքրությունը գյուղատնտեսության ոլորտում վարկավորման նկատմամբ:
Հայաստանի կառավարության որոշման համաձայն, գյուղատնտեսության ոլորտում տրամադրվելու են արտոնյալ վարկեր 14 տոկոս տոկոսադրույքով, որից 4 տոկոսը սուբսիդավորելու է պետությունը: Այդ նպատակով արդեն հատկացվել է 200 մլն դրամ: Վարկերը տրամադրվելու են դրամով: Վարկերը տրամադրվելու են երկու տարով մինչև 3 մլն դրամ նվազագույնը 6 ամիս մարման ժամկետով:
Աշոտ Օսիպյանը, մեկնաբանելով գյուղնախարար Սերգո Կարապետյանի հայտարարությունը գործընթացը ձգձգելու մասին, որի համաձայն բանկերը պետք է արտոնյալ վարկերի տրամադրումը սկսեին ապրիլի 1-ից, ասել է, որ բանկերի և գյուղնախարարության միջև բանակցությունները չեն ավարտվել:
ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը դրա հետ կապված հայտարարել է, որ անընդունելի է, որ տնտեսության ոլորտներից մեկը վարկավորվում է այդքան ցածր տոկոսադրույքներով:

6 Апрель 2011 - 09:10 AMT
Ашот Осипян считает, что комбанки Армении станут больше интересоваться кредитованием сельского хозяйства
Председатель Союза банков Армении, председатель правления – исполнительный директор ОАО «Араратбанк» Ашот Осипян считает, что программа правительства по субсидированию сельхозкредитов будет эффективной. «На рынке появятся новые игроки, поскольку кредиты будут выдаваться по низким процентным ставкам и в драмах», – сказал он 6 апреля в ходе круглого стола, организованного клубом экономических журналистов Армении. По его словам, правительственная программа внесет новую культуру, повысится интерес банков к кредитованию сферы сельского хозяйства, добавив, что необходимо обеспечить ее последовательность.
Согласно решению правительства Армении, сфере сельского хозяйства будут предоставляться льготные кредиты по ставке 14% годовых, из которых 4% будет субсидировать государство. На эти цели уже выделено 200 млн. драмов. Кредиты будут выделяться в армянских драмах. Кредиты будут предоставляться сроком на два года в размере до 3 млн. драмов с льготным сроком погашения минимум шесть месяцев.
Комментируя слова министра сельского хозяйства Серго Карапетяна относительно затяжки процесса, согласно которому банки должны были начать предоставление льготных кредитов с 1-го апреля, Ашот Осипян сказал, что переговоры между банками и Минсельхозом еще не закончены, а результат стороны объявят сами. В связи с этим член оппозиционной парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян посчитал неприемлемым, что одна из сфер экономики страны кредитуется по столь низким процентным ставкам, добавив, что в Армении они изначально слишком высоки.